Serbia będzie wykorzystywać węgierskie obiekty do przechowywania nawet 500 milionów metrów sześciennych gazu, aby zapewnić sobie stałe dostawy w okresie zimowym. Kraje zawarły w środę w Budapeszcie porozumienie w tej sprawie.

„Zaczniemy napełniać magazyn do końca czerwca. Serbia będzie mogła codziennie w październiku wycofywać trzy miliony metrów sześciennych gazu, dzienny kontyngent wzrośnie do sześciu milionów w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym, a ponownie spadnie do trzech w marcu” – wyjaśnił minister finansów Serbii Siniša Mali po spotkaniu z węgierskim ministrem spraw zagranicznych Péterem Szijjártó.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Serbski minister podkreślił, że obywatele jego kraju nie powinni martwić się dostawami gazu następnej zimy. Jak dodał, „gaz będzie płynął normalnie z Serbii na Węgry i z powrotem, zrobimy wszystko, aby tak pozostało”.

Szef węgierskiego MSZ podkreślił, że Serbia będzie mogła wykorzystać część węgierskich magazynów o pojemności ponad sześciu miliardów metrów sześciennych gazu.

Oba kraje planują budowę nowej linii energetycznej, szczegóły projektu mają zostać określone w najbliższych dniach. Serbski minister podkreślił, że nowe łącze przesyłowe umożliwi Serbii i Węgrom przesyłanie sobie nawzajem nadwyżki energii. Szijjártó oszacował, że ukończenie inwestycji zajmie od sześciu do ośmiu lat.

Mali powiedział również, że Serbia i Węgry planują wspólnie pozyskiwać energię elektryczną na rynku międzynarodowym, aby uzyskać lepszą cenę.

Podczas spotkania poruszono także  temat zacieśnienia współpracy państwowych firm energetycznych MVM i Elektroprivreda Srbije (EPS), a także inwestycje w odnawialne źródła energii. Jednym z omawianych projektów była elektrownia szczytowo-pompowa Bistrica.

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział, że niepewność spowodowana wojną na Ukrainie zwiększyła znaczenie współpracy między dwoma krajami.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Węgier: Serbia „powinna dołączyć do UE wczoraj”

Jak informowaliśmy, w połowie kwietnia serbska wicepremier i minister górnictwa i energetyki Zorana Mihajlović przekazała, że władze kraju oczekują,  że od września 2023 roku otrzymają skroplony gaz ziemny (LNG) z Grecji oraz gaz ziemny z Azerbejdżanu, co pozwoli zmniejszyć zależność kraju od dostaw rosyjskich paliw.

„Serbia nadal jest uzależniona od jednego dostawcy. Mamy dwie drogi dostaw gazu (przez Węgry i Bułgarię – przyp. red.), ale jesteśmy uzależnieni od Rosji. Nasz interkonektor z Bułgarią, który będzie gotowy w przyszłym roku, umożliwi negocjowanie i odbiór LNG z Grecji od września przyszłego roku, razem z gazem z Azerbejdżanu, zmniejszy tym samym naszą zależność” – powiedziała.

CZYTAJ TAKŻE: Połączono gazociągi Węgier i Serbii. Media: gaz z Rosji ominie Ukrainę

Kresy.pl / euroactiv.com / balkangreenenergynews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz