Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová w reakcji na ostatnie rosyjskie ataki rakietowe opowiedziała się za dostarczaniem Ukrainie broni. Wcześniej rząd w Bratysławie wykluczył taką opcję.

Zuzana Čaputová, prezydent Słowacji, zamieściła na serwisie społecznościowym wpis, w reakcji na kolejne rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę.

„Kolejny Nowy Rok, kolejne okrucieństwo. Rosja wystrzeliła rekordową liczbę rakiet i dronów w kierunku miast i miasteczek Ukrainy, aby terroryzować pokojową ludność cywilną. Najlepszym sposobem, aby agresja Moskwy nie trwała przez kolejny rok, jest zapewnienie Ukrainie środków niezbędnych do jej obrony” – napisała Čaputová.

Należy zaznaczyć, że zatwierdzony w listopadzie ub. roku przez parlament Słowacji program rządu premiera Roberta Fico przewiduje m.in. całkowite wstrzymanie udzielania Ukrainie pomocy wojskowej. Ponad miesiąc wcześniej, prezydent Słowacji Zuzana Čaputova nie zgodziła się na wysłanie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej, ponieważ dostarczaniu broni sprzeciwiały się partie, które wygrały wrześniowe wybory parlamentarne.

Miesiąc temu podczas rozmowy z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem szef słowackiego rządu Robert Fico oświadczył, że Słowacja nie będzie dostarczać Ukrainie broni ani amunicji i że nie wierzy w rozwiązanie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na drodze militarnej.

Pod koniec listopada premier Słowacji Robert Fico powiedział, że Słowacja powinna przygotować się na okres po zakończeniu wojny na Ukrainie i normalizację stosunków słowacko-rosyjskich.

Przypomnijmy też, że na początku listopada 2023 roku rząd Roberta Fico nie zatwierdził nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, o wartości ponad 40 mln euro – zgodnie z przedwyborczymi obietnicami. Pakiet ten miał zawierać przede wszystkim amunicję, w tym 4 mln nabojów kal. 7,62 mm, ponad 5 tysięcy pocisków artyleryjskich kal. 125 mm oraz 140 rakiet dla poradzieckich systemów przeciwlotniczych Kub. Ponadto, na Ukrainę miało trafić osiem moździerzy wraz z 1200 sztukami amunicji. Przedstawiciele partii Smer, która wygrała wrześniowe wybory parlamentarne zadeklarowali, że odejdą od polityki swoich poprzedników i nie będą udzielać Ukrainie pomocy wojskowej.

Jak pisaliśmy, w następstwie rosyjskich ataków rakietowych, Ukraina oczekuje, że zachodni sojusznicy natychmiast przekażą dodatkowe systemy obrony powietrznej, drony bojowe wszelkich typów i rakiet o zasięgu ponad 300 km. Takie oczekiwania wyraził szef MSZ Ukrainy.

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    “Pokojowa ludność cywilna” Ukrainy to czysty i bardzo naciągany eufemizm. Przykładem działań pokojowej ludności jest bombardowanie w ciągu dnia centrum Biełgorodu. Pani prezydent jest politykiem, to z pewnością nie przykładała się do nauki w szkole, zwłaszcza na lekcjach historii, zaś czyta tylko własne zakłamane wiadomości.