Brytyjski wywiad: Rosjanie kontrolują większość wschodniej części Bachmutu

W ciągu ostatnich czterech dni siły Grupy Wagnera przejęły na Ukrainie kontrolę nad większością wschodniej części miasta Bachmut w Donbasie – informuje brytyjski wywiad. Linię frontu wyznacza teraz w centrum miasta rzeka Bachmutka.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało w sobotniej aktualizacji wywiadowczej, że siły ukraińskie zajmują zachodnią część miasta i zburzyły kluczowe mosty na rzece, która przebiega z północy na południe przez pas otwartego terenu o szerokości 200-800 metrów pomiędzy obszarami zabudowanymi. „Z uwagi na to, że jednostki ukraińskie mogą prowadzić ostrzał z ufortyfikowanych budynków na zachodzie, obszar ten stał się strefą śmierci, co może stanowić duże wyzwanie dla sił Wagnera próbujących kontynuować frontalne natarcie na zachód. Jednakże siły ukraińskie i ich linie zaopatrzenia na zachodzie pozostają narażone wskutek ciągłych rosyjskich prób oskrzydlenia obrońców z północy i południa” – wskazano.

Zobacz także: Szef Pentagonu: Bachmut ma dla Rosjan większe znaczenie symboliczne, niż strategiczne

Walki o Bachmut toczą się od lata ub. roku. Rosjanie ponieśli w tej bitwie wysokie straty, ale otaczają miasto. Separatystyczny przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin powiedział, że „praktycznie wszystkie drogi” prowadzące do Bachmutu są „pod [rosyjską] kontrolą ogniową”. Z kolei dowódca sił lądowych Ukrainy gen. płk Ołeksandr Syrski powiedział, że sytuacja wokół Bachmuta jest „niezwykle napięta”.

Także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że sytuacja w Bachmucie jest „coraz trudniejsza”.

Jak informowaliśmy, brytyjski wywiad podał niedawno, że ukraińska obrona miasta Bachmut w Donbasie znajduje się pod coraz silniejszą presją. W mieście i jego okolicach toczą się intensywne walki, a szlaki zaopatrzeniowe są coraz bardziej ograniczone.

Przypomnijmy, że na początku marca założyciel i szef oddziału rozpoznania powietrznego „Ptaki Madziara”, Robert Browdi „Madziar” poinformował, że jego ludzie otrzymali od dowództwa rozkaz natychmiastowego wycofania się z Bachmutu. Mają zająć nowe pozycje obronne. Żołnierz nie skomentował szczegółów, choć być zasmucony decyzją dowództwa. Jego oddział przebywał w Bachmucie od trzech miesięcy – 110 dni. Sam „Madziar” przyznał też, że jest to krytyczny moment dla obrony miasta.

Czytaj także: Bachmut bliski okrążenia przez siły rosyjskie [+MAPA]

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz