Zełenski spotkał się z prezydent Mołdawii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek do Mołdawii, by wziąć udział w Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Prezydenci Mołdawii i Ukrainy Maia Sandu i Wołodymyr Zełenski odbyli pierwszą konferencję prasową po przyjeździe głowy państwa ukraińskiego na szczyt w Mołdawii. Zełenski powiedział, że Ukraińcy nigdy nie zapomną pomocy, jakiej Mołdawia udzieliła ukraińskim uchodźcom po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

„Cieszę się, że tu jestem. Przyjazd nie był łatwy. Ale moja wizyta to przesłanie od wszystkich Ukraińców: wspieramy Mołdawian, jesteśmy gotowi zawsze iść razem, ramię w ramię.” – Zełenski powiedział w czasie konferencji relacjonowanej przez portal NewsMaker.md.

“Rozmawialiśmy z prezydent [Mołdawii] o naszych relacjach, infrastrukturze, ważnych projektach, które będziemy realizować w najbliższym czasie, o naszej przyszłości w UE.” – mówił o pierwszym spotkaniu z Mają Sandu Zełenski. Zaznaczył, że rozmowa dotyczyła też kluczowych spraw geopolitycznych – “Ukraina jest gotowa do wstąpienia do NATO, czekamy, aż NATO będzie gotowe na przyjęcie Ukrainy. Gwarancje bezpieczeństwa są ważne nie tylko dla Ukrainy, ale także dla naszych sąsiadów – dla Mołdawii, ze względu na agresję Rosji.”

Zapytany przez dziennikarzy, kiedy jego zdaniem wojna się skończy, Zełenski odpowiedział, że wtedy, kiedy wygra Ukraina. „Rosja może zakończyć wojnę wcześniej, jeśli opuści nasze okupowane terytoria” – powiedział Zełenski.

Sandu zadeklarowała, że Mołdawia wspiera Ukrainę oraz popiera stworzenie międzynarodowego trybunału, który miałby osądzić zbrodniarzy wojennych.

Europejska Wspólnota Polityczna miała być formułą integracji politycznej skonceptualizowaną jeszcze w latach 40 XX w. Została jednak zastopowana przez Francję. W 2022 r. stała się nazwą dla szczytów wszystkich państw europejskich poza Rosją i Białorusią, a z Turcją i państwami kaukaskimi.

Pierwszy szczyt odbył się w tymże roku w Pradze. Do Kiszyniowa zaproszono Kiszyniowie zaproszono 47 szefów państw i rządów.

Czytaj także: Nadzwyczajny wiec autonomicznego regionu Mołdawii wystąpił z żądaniami wobec władz centralnych

newsmaker.md/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply