Poznań: ataki na osoby broniące kościołów [+VIDEO/+FOTO/18+]

W mediach pojawiły się doniesienia o fizycznych atakach na osoby broniące kościołów przed agresywnymi uczestnikami proaborcyjnych protestów. Według relacji, w Poznaniu jedna osoba została zraniona nożem, a w Wołominie, jak twierdzą przedstawiciele środowisk narodowych, młody mężczyzna został ranny w wyniku agresji “tłumu”, w którym rzekomo mieli znajdować się politycy PO i Lewicy.

Jak podało we wtorek wieczorem Radio Poznań, uczestnicy dzisiejszych demonstracji przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zaatakowali grupę katolików, którzy ochraniali kościół przy ul. Fredry w Poznaniu.

Uczestnicy zdarzeń w relacji dla radia mówili, że użyto przeciwko nim trzonków od siekier, a także noża.

 

„Jeden z obrońców kościoła, który chce pozostać anonimowy mówi, że zostali zaatakowani gazem łzawiącym, po czym chcieli zabarykadować się w kościele” – podaje Radia Poznań. Cytuje też jednego z broniących kościoła przed agresywnymi protestującymi:

“Kiedy się wycofywaliśmy, zaatakowano nas drewnianymi trzonkami od siekier i raniono jednego z nas nożem w nogę.”

Jak poinformowano, „policja spisała obrońców kościoła”. Funkcjonariusze polecili, żeby zawieźć rannego na SOR. Wiadomo, że do szpitala trafiła jedna osoba z raną ciętą i podejrzeniem złamania nogi.

W sieci pojawiło się nagranie, która ma przedstawiać okoliczności zdarzenia. Widać na nim zamieszanie przy drzwiach kościoła i chroniących się w środku ludzi. Gdy drzwi udaje się zamknąć, po chwili dochodzi następnego do starcia.

Do innego incydentu, jak twierdzą przedstawiciele środowisk narodowych, doszło w Wołominie. Ochraniający tamtejszy kościół chłopak został zaatakowany przez agresywnych protestujących. Wśród tych osób mieli rzekomo znajdować się politycy – posłowie Lewicy i Platformy Obywatelskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sprawę skomentował w sieci m.in. poseł Konfederacji, Robert Winnicki.

Później w sieci pojawiły się relacje lokalne, zaprzeczające wersji wydarzeń podawanej przez narodowców i twierdzące, że to uczestnicy protestu byli zaczepiani i atakowani przez kontrmanifestantów.

Przeczytaj: Winnicki skomentował apel Kaczyńskiego. „Działacze PiS sami na to nie wpadli, prezes musiał im kazać” [+VIDEO]

CZYTAJ TAKŻE: Jałowość liberalizmu – o próżności koncepcji „neutralnego światopoglądowo państwa prawa” w kontekście niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej

Na czwartkowym posiedzeniu Trybunał Konstytucyjny obradujący w pełnym składzie uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające tzw. aborcję eugeniczną. Wyrok Trybunału wywołał protesty środowisk proaborcyjnych, w czasie których, zwłaszcza w niedzielę, doszło do wielu aktów profanacji w kościołach katolickich. Podobnie było m.in. w Poznaniu, gdzie w sobotę pod katedrą na Ostrowiu Tumskim demonstranci używali wulgarnych haseł pod adresem duchownych i Kościoła. Skandowano m.in. „Precz z czarnymi, precz z kościołem”, „Jeb.. kler” czy „Polska laicka nie katolicka”, a także w Krakowie, gdzie pod „oknem papieskim” wulgarnie obrażano metropolitę krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego. W ten sposób domagano się, żeby przedstawiciele Kościoła w Polsce, na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, metropolitą poznańskim abp. Stanisławem Gądeckim, wycofali się z poparcia dla decyzji Trybunału.

Zobacz: Zdewastowano zabytkową katedrę w Płocku. Na murze pojawiło się hasło „Piekło kobiet”

Przeczytaj: Biskup do uczestników proaborcyjnego wiecu: „Wara od mojej kieleckiej katedry”

Czytaj także: Archidiecezja Katowicka poprosiła narodowców, aby ci nie bronili katedry

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę w ramach akcji „Słowo na niedzielę” feministki dążyły do przeprowadzenia masowych profanacji podczas Mszy świętych. Część z nich udaremniona została przez członków Młodzieży Wszechpolskiej i Straży Marszu Niepodległości, ale m.in. w Poznaniu doszło do zakłócania Mszy św. i profanowania kościołów. Zdewastowany został też pomnik Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim.

Przeczytaj: Oświadczenie Konferencji Episkopatu Polski ws. profanacji w kościołach

Zobacz także: „Wypier…ać”, „Jeb… PiS”, „Precz z Kościołem” – kolejne protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji eugenicznej [+VIDEO/+FOTO]

Jak pisaliśmy, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda zaapelował we wtorek o obronę świątyń. Ma to związek z dramatycznymi wydarzeniami i atakami bojówkarzy na kościoły i zakłócaniem Mszy Świętych. Z kolei dzień wcześniej, w poniedziałek, Młodzież Wszechpolska ogłosiła powstanie „Samoobrony Wiernych”.

W poniedziałek lewicowi aktywiści, sprzeciwiający się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji, wyszli na ulice Warszawy i zaatakowali kościół pw. św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Kościoła bronili przedstawiciele środowiska narodowego. W kierunku obrońców kościoła poleciały petardy i butelki. Policja zachowywała się biernie.

Przeczytaj: Bilans protestów zwolenników aborcji: więcej nielegalnych zgromadzeń niż mandatów

[EDIT – uzupełniono o akapit dotyczący innej, obecnej w sieci wersji wydarzeń w przypadku incydentu w Wołominie]

radiopoznan.fm / Twitter / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    PiSuar promował te lewackie ścierwa przez 5 lat, a teraz jeszcze pokazuje im, że mogą bezkarnie atakować Polaków. Kaczynski tylko czeka, żeby Polacy zaczęli się bronić czynnie przed atakami bandziorów, i wtedy do akcji wejdzie policja wyaresztowując Narodowców, a nie komunistów.