Polski Krab zniszczony na Ukrainie [+FOTO]

W tym tygodni w sieci pojawiło się zdjęcie z obszaru działań wojennych na Ukrainie. Przedstawia wrak zniszczonej armatohaubicy. Najprawdopodobniej to jeden z dostarczonych Ukrainie polskich „Krabów”.

Zdjęcie zostało zamieszczone na Twitterze przez profil, zajmujący się dokumentowaniem przykładów użycia sprzętu bojowego przez Ukraińców oraz strat w tym sprzęcie. Przypuszczalnie, fotografia pochodzi ze wschodniej Ukrainy, a pojazd prawdopodobnie został zniszczony przez Rosjan.

W ocenie analityków, zdjęcie wskazuje, że Krab został zniszczony na skutek wybuchu amunicji składowanej wewnątrz pojazdu.

W tym kontekście przypomnijmy, że ponad dwa tygodnie wcześniej opublikowano nagranie, które pokazuje atak rosyjskiego systemu amunicji krążącej Lancet na samobieżną armatohaubicę. Prawdopodobnie był to polski Krab. Nie można wykluczyć, że to ten sam pojazd.

Serwisy branżowe zwracają uwagę, że w ostatnim czasie zwiększyła się liczba nagrań i zdjęć zniszczonych, zachodnich systemów artyleryjskich używanych przez Ukraińców w walkach z Rosjanami. Są to samobieżne armatohaubice, jak Zuzana 2, Caesar, czy M109, a także holowane armatohaubice typu M777. Jednocześnie, są to raczej pojedyncze przypadki.

Jak pisaliśmy, w ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiły się materiały potwierdzające wysoką skuteczność rosyjskiej amunicji krążącej systemy Lancet, głównie w wersji ciężkiej Lancet-3 (Łanciet-3). Zdaniem części ekspertów, jest to raczej duży przeciwpancerny pocisk kierowany o przedłużonym zasięgu i czasie lotu, względnie duży dron-kamikadze, a nie rodzaj amunicji krążącej w ścisłym znaczeniu tego określenia. Jednocześnie, nagrania pokazują, że przy pomocy systemu Lancet miał zostać uszkodzony m.in. ukraiński kuter artyleryjski typu Hiurza-M oraz amerykańska haubica samobieżna M109 SPH. W sieci pojawiło się także nagranie przedstawiające uszkodzenie ukraińskiego radaru.

Czytaj więcej: Doniesienia o wysokiej skuteczności rosyjskiej amunicji krążącej Lancet [+VIDEO]

Latem stacja CNN CNN przypomniała, że doskonałe osiągi na polu bitwy „zgodnych z NATO”, „bestii bojowych” Krab skłoniły Kijów do zakupu dalszych 56 maszyn z Polski, oprócz 18 Krabów, które zostały podarowane przez rząd w Warszawie.

Przeczytaj: Wolski: Polski Krab na Ukrainie zniszczony w wyniku złej obsługi

Zobacz: Ukraina ma więcej Krabów niż Polska [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz