Jak podały izraelskie media, ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow ostrzegł w czwartek, że Moskwa zareaguje „odpowiednio”, jeśli Izrael dostarczy na Ukrainę sprzęt obronny.

Jak przekazał portal Middle East Monitor, ambasador Rosji w Izraelu Anatolij Wiktorow ostrzegł w czwartek, że Moskwa zareaguje „odpowiednio”, jeśli Izrael dostarczy na Ukrainę sprzęt obronny.

„Uważnie sprawdzamy te informacje i odpowiemy odpowiednio, jeśli zostaną potwierdzone” – powiedział Wiktorow w rosyjskiej telewizji państwowej.

Zobacz też: Ukraina poróżniła Izrael i Rosję

Izraelska gazeta Yedioth Ahronoth cytowała źródła polityczne w Tel Awiwie, mówiąc, że izraelskie kręgi bezpieczeństwa i wojska obawiają się reakcji Rosji w Syrii, która może utrudnić izraelskie naloty.

W środę izraelski minister obrony Benny Gantz zapowiedział, że Izrael dostarczy Ukrainie hełmy i kamizelki kuloodporne. „Gantz zatwierdził zakup sprzętu ochronnego… który zostanie przekazany ukraińskim siłom ratowniczym i organizacjom cywilnym” – podało jego biuro w oświadczeniu.

Nastąpiło to kilka dni po tym, jak Rosja wezwała ambasadora Izraela w Moskwie, aby udzielił mu nagany po tym, jak Izrael poparł zawieszenie Moskwy w Radzie Praw Człowieka ONZ z powodu inwazji na Ukrainę.

„Odnotowaliśmy kolejny antyrosyjski atak dokonany 7 kwietnia przez ministra spraw zagranicznych Ja’ira Lapida w kontekście poparcia jego kraju dla rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o zawieszeniu członkostwa Federacji Rosyjskiej w Radzie Praw Człowieka ONZ” – poinformowało rosyjskie MSZ. Dodano: „Już przedstawiliśmy naszą ocenę tej niezgodnej z prawem i motywowanej politycznie rezolucji”.

„Istnieje słabo zawoalowana próba wykorzystania sytuacji wokół Ukrainy w celu odwrócenia uwagi społeczności międzynarodowej od jednego z najstarszych nierozwiązanych konfliktów – palestyńsko-izraelskiego”.

Zobacz też: Izraelczycy uderzyli w Strefę Gazy

Lapid oskarżył Rosję o popełnienie zbrodni wojennych na Ukrainie, a Izrael w zeszłym tygodniu poparł wniosek ONZ o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ. W odpowiedzi rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym potępiło „nielegalną okupację Izraela i postępującą aneksję terytoriów palestyńskich”.

Kresy.pl/MEM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Bardzo ciekawy wywiad z prof. Kikiem jest w Polsce Times. Po raz pierwszy w Polsce przyznano, iż konflikt ukraińsko rosyjski jest w rzeczywistości konfliktem amerykańsko rosyjskim, realizowanym rękami Ukraińców. To samo od dawna mówią Rosjanie i jest to, używając słów klasyka, oczywista oczywistość. USA zmuszają wiele państw do udziału w tym konflikcie.