Komisja Europejska zaleciła w niedzielę zawieszenie około 7,5 miliarda euro z Funduszu Spójności dla Węgier. Decyzję poparł komisarz Janusz Wojciechowski z PiS.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Komisja Europejska zaleciła w niedzielę zawieszenie około 7,5 miliarda euro z Funduszu Spójności dla Węgier. Decyzję poparł komisarz Janusz Wojciechowski z PiS.

“Chodzi o naruszenia praworządności, które zagrażają wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE” – powiedział komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn. “Nie możemy stwierdzić, że budżet UE jest wystarczająco chroniony”.

Zdaniem KE w węgierskich przepisach istnieją systemowe nieprawidłowości dotyczące zamówień publicznych, niewystarczające zabezpieczenia przed konfliktami interesów, uchybienia w skutecznym ściganiu oraz niedociągnięcia w innych środkach zwalczania przekupstwa.

Hahn powiedział, że Komisja zaleca zawieszenie około jednej trzeciej funduszy spójności przewidzianych dla Węgier ze wspólnego budżetu bloku na lata 2021-27 o łącznej wartości 1,1 biliona euro.

Wspomniane 7,5 mld euro to 5% szacowanego PKB na 2022 rok. Kraje UE mają teraz do trzech miesięcy na podjęcie decyzji w sprawie wniosku. Hahn powiedział, że ostatnia obietnica Węgier dotycząca odpowiedzi na krytykę UE była znaczącym krokiem we właściwym kierunku, ale musi zostać przełożona na nowe przepisy i praktyczne działania.

Zauważmy, że Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski z PiS, poparł decyzję Komisji Europejskiej. Wojciechowski w odpowiedzi na krytykę ze strony Krzysztofa Bosaka z Konfederacji argumentował, że jego decyzja nie różniła się od decyzji komisarza z Węgier.

Zobacz też: Parlament Europejski zatwierdził 5 mld euro pożyczki dla Ukrainy

Przypomnijmy, że w sprawozdaniu przyjętym w czwartek przez Parlament Europejski, europosłowie potępiają “rozmyślne i systematyczne wysiłki rządu węgierskiego” mające na celu podważenie wartości europejskich i domaga się wyników działań z art. 7. PE nazywa Węgry “autokracją wyborczą”.

“Brak zdecydowanych działań UE przyczynił się do powstania hybrydowego reżimu autokracji wyborczej, czyli systemu konstytucyjnego, w którym odbywają się wybory, ale brak jest poszanowania dla demokratycznych norm i standardów” – czytamy w komunikacie.

Sprawozdanie przyjęto w czwartek 433 głosami do 123, przy 28 wstrzymujących się.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply