Prezydent Światowego Kongresu Ukraińców Jewhen Czolij spotkał się w Warszawie z prezesem Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorzem Kuprianowiczem oraz prezesem Związku Ukraińców w Polsce Piotrem Tymą. – podało w poniedziałek pismo ukraińskiej mniejszości w Polsce „Nasze Słowo”. Podczas tych rozmów Jewhen Czolij zaoferował swoją pomoc w nagłośnieniu sprawy Kuprianowicza za granicą – m.in. w USA.

Jak pisze „Nasze Słowo”, Jewhen Czolij przebywał w Warszawie z okazji Warsaw Security Forum. Odbywało się ono w dniach 24-25. października. Sprawa prezesa Kuprianowicza, którego wypowiedzi są przedmiotem śledztwa prokuratury w Zamościu, była najważniejszym tematem rozmów ukraińskich działaczy.

Zdaniem Czolija, który w Kanadzie pracował jako adwokat, działania zamojskiej prokuratury są niezrozumiałe. Szefa ŚKU interesowały możliwości skierowania sprawy Kuprianowicza na forum europejskie, w tym również możliwości odwołania do trybunału unijnego, w razie niekorzystnego dla niego rozwoju sytuacji.

„Czolij jest również gotów pomóc w zaproszeniu Kuprianowicza do Waszyngtonu. Tam ukraiński działacz miałby opowiedzieć o sprawie w strukturach zajmujących się prawami człowieka. W Ameryce Północnej jest wielu polityków, których uwagę może zwrócić ta sprawa. Wśród nich – kongreswoman USA Mercy Kaptur. Jako współprzewodnicząca grupy wsparcia Ukrainy w Izbie Reprezentantów (…) niejednokrotnie wypowiadała się w sprawach ukraińskich” – napisało „Nasze Słowo”.

Czolij, który miał swoje wystąpienie na Warsaw Security Forum, rozmawiał podczas tego wydarzenia m.in. z posłem Michałem Jachem (PiS) i szefem Forum Polsko-Ukraińskiego Janem Malickim. Podczas tych rozmów szef ŚKU przypominał o wadze sprawy Kuprianowicza, która według niego „nie przyniesie korzyści” ani Polsce ani stosunkom polsko-ukraińskim.

Jak pisze „Nasze Słowo”, gość z Kanady wyraził także zdziwienie brakiem reakcji zwierzchników wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, który był autorem doniesienia do prokuratury na Grzegorza Kuprianowicza.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Grzegorz Kuprianowicz zabrał głos podczas prowokacyjnej uroczystości zorganizowanej w lipcu br. w Sahryniu w związku z odsłonięciem pomnika zabitych Ukraińców przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę. Kuprianowicz mówił, że w Sahryniu doszło do „zbrodni przeciwko ludzkości popełnionej przez członków narodu polskiego – partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami podziemnego państwa polskiego”. Zaznaczył też, że lokalni prawosławni mieszkańcy zginęli z rąk innych obywateli Rzeczpospolitej dlatego, że „mówili w innym niż większość języku i byli innego wyznania”. Wyrażał także żal, że pamięć tych zabitych nie została w Sahryniu uczczona „w analogiczny sposób”, jak w przypadku Porycka, Pawłokomy i Huty Pieniackiej.

Wypowiedzi Kuprianowicza zostały odebrane przez wojewodę lubelskiego Przemysława Czarnka jako znieważenie narodu polskiego lub Rzeczypospolitej Polskiej a także zrównanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu z „likwidacją bazy UPA [w Sahryniu – red.], w której zginęło kilkaset osób”, co może stanowić przestępstwo zaprzeczania zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Wojewoda złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Jak informowaliśmy 23. sierpnia br., prokuratura IPN nie dopatrzyła się w wypowiedzi szefa Towarzystwa Ukraińskiego znamion negowania zbrodni ukraińskich nacjonalistów, choć przyznała, że wypowiedzi te relatywizowały ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Odnośnie domniemanego znieważenia narodu polskiego lub państwa polskiego śledztwo wciąż prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

CZYTAJ TAKŻE: Klimkin spotkał się z Kuprianowiczem. „Zawsze będziemy wspierać i chronić naszą wspólnotę w Polsce”

Kresy.pl / Nasze Słowo

Czytaj kolejny artykuł
18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  No nie kuźwa, jak my nisko (jako kraj) upadliśmy.Najpierw przeciągnęli nas Żydzi,a teraz próbują to samo zrobić przedstawiciele kraju bankruta ,który istnieje od 1991 roku.A odbiegając od tematu, ten jegomość jest potomkiem tych ,którym gen.Anders uratował tyłki.To tak dla przypomnienia.

 2. ProPatria
  ProPatria :

  Reasumując: rezuny wszystkich krajów w celu obrony swojego zwyrodnialca i poniżenia przed światem Rzeczpospolitej łączą się. Najpierw wsparcie czołowych banderowców w naszym kraju, później poparcie stepowych elyt, teraz wytaczają ciężkie działa w postaci światowego giga rezuna. Na taką bezczelność i chamstwo stać tylko stepowych: zaproszeni na koszt polskiego podatnika mają czelność straszyć nasze organy ścigania przed europejskimi i globalnymi wręcz konsekwencjami jeśli słusznie ukarzą kretyna obrażającego od dziesięcioleci Naród polski i jednocześnie zakłamującego historię (robi z bestialskich morderców upa stacjonujących w Sahryniu niewinne ofiary). Przy okazji starają się wymusić ukaranie wojewody Czarnka. Mam nadzieję, że polskojęzyczni nie ugną się przed prostackim szantażem dziczy i nie dopuszczą do kolejnego upokorzenia Narodu polskiego, chociaż ich dotychczasowa nieudolność w prowadzeniu polityki zagranicznej, tudzież wspomnienie zaangażowania pana zza oceanu rozwiewają moją płonną wiarę..

 3. zefir
  zefir :

  Eugene Czolij,kanadyjski prawnik,prezydent Światowego Kongresu Ukraińców,to banderowiec.On sam,oraz jego organizacja aktywnie domagali się uznania bandytów i morderców z OUN-UPA za bohaterów Ukrainy i to interesownie.Poszukuję chociaż wzmianki o jego przodkach,dziadkach czy rodzicach ale bezskutecznie,tak jakby na sumieniu mieli ofiary Lachów i Żydów,nie wykluczając ich dzieci.Ten Czolij to oun-owy aktywista,często udział bierze w szowinistycznych uroczystościach na Ukrainie gloryfikujących rodzimych nazistów,kolaborantów i zbrodniarzy.

 4. tagore
  tagore :

  Zbieżność w czasie tego wydarzenia z wizytą Merkel „strategicznego sojusznika” Ukrainy w Kijowie 1 listopada nie jest przypadkowa. Całkiem sprytna kalkulacja ,gdy Polska jest zwarta w starciu z Berlinem uderzenie z zupełnie innej strony może dać sukces ukraińskim
  politykom w sytuacji gdy waży się sprawa wojsk USA w Polsce.
  To uderza w podstawowe interesy Polski i po tym zagraniu nic pomiędzy Polską ,a Ukrainą nie będzie takie same . Mam poważną wątpliwość czy strona ukraińska jest świadoma w pełni jaki stosunek do Państwa Ukraińskiego wymusi polskie społeczeństwo na polskich politykach.

 5. Andrzej2
  Andrzej2 :

  W USA i Kanadzie jest silne lobby ukrainskie. Spoleczenstwa tych panstw nic nie wiedza o „Rzezi Wolynskiej”, wrecz odwrotnie , spotykalem sie wielokrotnie z oskarzeniami pod adresem Polakow , ze mordowali Zydow i Ukraincow. Okupowali i kolonizowali Ukraine wraz z Rosja. Obraz historyczny jest zupelnie wypaczony. Nie mozna sie dziwic, jesli Polacy sami wplywaja na takie postrzeganie historii. Przykladem jest uchwala Senatu o zbrodniczym charakterze „Akcji Wisla”. Kazdy zauwazy, ze tylko winny przyznaje sie do zbrodni. Ukraincy nie przyznali sie do zadnej zbrodni, dlatego uwaza sie ich za niewinnych, i pokrzywdzonych. To jest tak jak z tymi „polskimi obozami zaglady Zydow”. Dlatego nie mozna sie dziwic , ze pani ambasador Kanady w Izraelu oskarza Polakow o to , ze nie pomagali Zydom w czsie II ws. Dlatego tez Kanada nie wydala Polsce „Rzeznika z Wolynia”, ktorego rozpoznano w Montrealu. Tu do Kanady przybylo po wojnie ponad 100 tys . Ukraincow, wielu na polskich dokumentach, zabranych zamordowanym Polakom. Tak, ze podobnie , jak w Polsce , nie wiadomo, kto jest kto. Jak byla sprawa Demianiuka,robili zbiorki pieniedzy na obrone zbrodniarza, w calej Kanadzie, setki tysiecy szlo na oplacenie prawnikow. W razie konfliktu z Ukraina trzeba miec swiadomosc, ze USA i Kanada poprze Ukraine nie Polske.