Przewodniczący izby wyższej białoruskiej parlamentu – Rady Republiki, Michaił Miasnikowicz w ostatniej chwili odwołał swoją wizytę w Polsce.

Białoruski polityka miał w czwartek wziąć udział w otwarciu Polsko-Białoruskiego Forum Biznesu w Warszawie. Jednak jak poinformowała telewizja Biełsat Mińsk w ostatniej chwili odwołał wizytę Rady Republiki. Forum jest organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą we współpracy z Senatem RP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii RP oraz białoruską Izbę Przemysłowo-Handlową. W forum wezmą udział przedstawiciele 38 białoruskich przedsiębiorstw z branży finansowej, spożywczej, samochodowej, meblarskiej, metalurgicznej, chemicznej, handlowej. Miasnikowicz miał wziąć udział nie tylko w Forum ale i w posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Komisji do Spraw Współpracy Gospodarczej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Biełsat wspomina, że równocześnie z Polsko-Białoruskim Forum Biznesu w Warszawie odbywa się Warsaw Security Forum poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa na którym zgromadzą się czołowi polityczni przedstawiciele państw NATO a także państw powiązanych, jak Ukraina czy Izrael. „W kuluarach konferencji o bezpieczeństwie zaznaczają, że nie chcieliby widzieć wśród uczestników delegacji z Białorusi” – twierdzi Biełsat.

Po dojściu przejęciu rządów przez Prawo i Sprawiedliwość strona polska podążyła za polityką USA i Unii Europejskiej, które ociepliły relacje z Białorusią znosząc sankcje wobec niej. Sygnałem ocieplenia były liczne wizyty najwyższych przedstawicieli władz Polski w Mińsku: byłego ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, Mateusza Morawieckiego w czasie gdy był ministrem rozwoju, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Przy wzrastających obrotach handlowych nie osiągnięto jednak postępu na płaszczyźnie politycznej, szczególnie w kluczowej sprawie interesów kilkusettysięcznej społeczności Polaków na Białorusi. Rząd Białorusi nie wycofał się z projektu nowego Kodeksu Oświatowego grożącego rusyfikacją bądź białorutenizacją szkół z polskim językiem nauczania. Białoruskie władze ograniczyły też liczbę przyjęć nowych uczniów do polskiej Szkoły nr 8 w Wołkowysku, wbrew obietnicy jaką Miasnikowicz złożył marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu.

radyjo.net/belsat.eu/

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz