Czaputowicz: obecność ukraińskich imigrantów w Polsce to pozytywne zjawisko

Minister spraw zagranicznych polskiego rządu Jacek Czaputowicz spotkał się we wtorek ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Klimkinem. – poinformowało polskie ministerstwo spraw zagranicznych. Obaj ministrowie wezmą jutro udział w Warsaw Security Forum.

Podczas spotkania Czaputowicz zapewnił Klimkina, że Polska na forum międzynarodowym będzie „niezmiennie podnosić kwestie nielegalnej aneksji Krymu i rosyjskiej zbrojnej agresji” na wschodzie Ukrainy. Deklarował także dalsze poparcie dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy oraz reform, które mają doprowadzić do modernizacji tego kraju.

Za pozytywne trendy w stosunkach dwustronnych rozmówcy uznali współpracę w sferze obronności, rosnącą wymianę towarową oraz liczną obecność w Polsce ukraińskich studentów i pracowników.

„Obecność w naszym kraju ponad miliona obywateli Ukrainy jest pozytywnym zjawiskiem dla obu państw. Chcemy, żeby Ukraińcy dobrze się czuli w naszym kraju” – mówił szef polskiej dyplomacji.

CZYTAJ TAKŻE: Imigracja zarobkowa z Ukrainy zamraża płace Polaków i psuje polską gospodarkę – twierdzi ekspert

Ministrowie rozmawiali także o „trudnych kwestiach dotyczących wspólnej przeszłości obu narodów”. Za takie uznano m.in. potrzebę umożliwienia poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na terytorium Ukrainy, ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz „sytuację miejsc pamięci narodowej” w Polsce i na Ukrainie. MSZ nie podało jednak, czy rozmowa ministrów o trudnych tematach przyniosła jakieś efekty.

W trakcie rozmowy Jacek Czaputowicz poinformował o przyznaniu nagrody Pro Dignitate Humana Ukraińcowi Ołehowi Sencowowi, który odbywa wyrok w rosyjskiej kolonii karnej i niedawno ogłosił, że kończy 144-dniowy protest głodowy.

„Tytuł tej nagrody: +Na rzecz Godności Ludzkiej+ w pełni oddaje ideały, o które walczy Ołeh Sencow. Jego gotowość do poświęcenia swojego zdrowia i życia w celu zwrócenia uwagi świata na to, co dzieje się na Krymie, zasługuje na nasz najwyższy szacunek” – mówił polski minister spraw zagranicznych. Rodzina Sencowa otrzyma nagrodę w późniejszym terminie.

Obaj ministrowie wystąpią jutro w dyskusji panelowej poświęconej bezpieczeństwu w Europie podczas V Warsaw Security Forum organizowanym przez Fundację Pułaskiego we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Patronat nad tym wydarzeniem objęły MSZ, ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministerstwo inwestycji i rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Kresy.pl / msz.gov.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Mam wrażenie ze ten Ciputowicz jedyne o czym „myśli” to jak jeszcze głębiej wejść w banderowski zad..A ukr przyjechał po kolejną daninę którą oczywiście otrzyma .Co za skurw…li „politycy’ w tym kraju.A o „pozytywnej’ upaińskiej imigracji Ciputowicz poczytaj w policyjnych statystykach.