Czaputowicz: obecność ukraińskich imigrantów w Polsce to pozytywne zjawisko

Minister spraw zagranicznych polskiego rządu Jacek Czaputowicz spotkał się we wtorek ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawłem Klimkinem. – poinformowało polskie ministerstwo spraw zagranicznych. Obaj ministrowie wezmą jutro udział w Warsaw Security Forum.

Podczas spotkania Czaputowicz zapewnił Klimkina, że Polska na forum międzynarodowym będzie „niezmiennie podnosić kwestie nielegalnej aneksji Krymu i rosyjskiej zbrojnej agresji” na wschodzie Ukrainy. Deklarował także dalsze poparcie dla euroatlantyckich aspiracji Ukrainy oraz reform, które mają doprowadzić do modernizacji tego kraju.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Za pozytywne trendy w stosunkach dwustronnych rozmówcy uznali współpracę w sferze obronności, rosnącą wymianę towarową oraz liczną obecność w Polsce ukraińskich studentów i pracowników.

„Obecność w naszym kraju ponad miliona obywateli Ukrainy jest pozytywnym zjawiskiem dla obu państw. Chcemy, żeby Ukraińcy dobrze się czuli w naszym kraju” – mówił szef polskiej dyplomacji.

CZYTAJ TAKŻE: Imigracja zarobkowa z Ukrainy zamraża płace Polaków i psuje polską gospodarkę – twierdzi ekspert

Ministrowie rozmawiali także o „trudnych kwestiach dotyczących wspólnej przeszłości obu narodów”. Za takie uznano m.in. potrzebę umożliwienia poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na terytorium Ukrainy, ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz „sytuację miejsc pamięci narodowej” w Polsce i na Ukrainie. MSZ nie podało jednak, czy rozmowa ministrów o trudnych tematach przyniosła jakieś efekty.

W trakcie rozmowy Jacek Czaputowicz poinformował o przyznaniu nagrody Pro Dignitate Humana Ukraińcowi Ołehowi Sencowowi, który odbywa wyrok w rosyjskiej kolonii karnej i niedawno ogłosił, że kończy 144-dniowy protest głodowy.

„Tytuł tej nagrody: +Na rzecz Godności Ludzkiej+ w pełni oddaje ideały, o które walczy Ołeh Sencow. Jego gotowość do poświęcenia swojego zdrowia i życia w celu zwrócenia uwagi świata na to, co dzieje się na Krymie, zasługuje na nasz najwyższy szacunek” – mówił polski minister spraw zagranicznych. Rodzina Sencowa otrzyma nagrodę w późniejszym terminie.

Obaj ministrowie wystąpią jutro w dyskusji panelowej poświęconej bezpieczeństwu w Europie podczas V Warsaw Security Forum organizowanym przez Fundację Pułaskiego we współpracy z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Patronat nad tym wydarzeniem objęły MSZ, ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego oraz ministerstwo inwestycji i rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Kresy.pl / msz.gov.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Mam wrażenie ze ten Ciputowicz jedyne o czym „myśli” to jak jeszcze głębiej wejść w banderowski zad..A ukr przyjechał po kolejną daninę którą oczywiście otrzyma .Co za skurw…li „politycy’ w tym kraju.A o „pozytywnej’ upaińskiej imigracji Ciputowicz poczytaj w policyjnych statystykach.