„Ukrainizacja rynku pracy zabija wzrost płac Polaków” – powiedział w wywiadzie dla Business Insider prezes Agencji Ratingu Społecznego Cezary Mech.

Cezary Mech, były wiceminister w rządzie PiS Kazimierza Marcinkiewicza, wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca szefa Kancelarii Sejmu, przedstawia masową imigrację Ukraińców do Polskie nie tylko w kateogriach problemu ekonomicznego ale wręcz społecznego. Jak stwierdził “Trzeba natychmiast zatrzymać masową imigrację zarobkową Ukraińców do Polski”, bo masowa obecność ukraińskich imigrantów pracujących za bardzo niskie stawki skutecznie zamraża poziom płac w wielu sektorach gospodarki.

ZOBACZ TAKŻE: Ukrainizacja polskiego rynku pracy jest nieunikniona? “Jesteśmy nakierowywani na gospdarczą zapaść”.

Mech uznał właśnie powolny wzrost płac, do którego przynia się imigracja Ukraińców, za główny powód masowej emigracji Polaków do państw Europy Zachodniej. Skala problemu jest tak wielka, że Mech porównuje ją do emigracji mlionów ludzi z Irlandii w XIX wieku. “Gdyby Irlandczycy poszli tą drogą, dziś nie było by ich państwa na mapie świata. Zamiast Irlandii byłby kolejny zamorski stan Indii. Jednak zdecydowali się na zupełnie inny krok – inwestycji w wydajne maszyny, infrastrukturę i wykształconych ludzi. Płace w Irlandii zaczęły rosnąć, gospodarka stała się nowoczesna i konkurencyjna a sam kraj, będący wcześniej pod brytyjską dominacją, po latach gospodarczego wzrostu i bogacenia się poczuł się na tyle pewnie, by w 1921 roku ogłosić niepodległość”. Mech ostrzega, że stymulowanie przez obecne władze masowego napływu ukraińskich imigrantów, to w praktyce mechanizm podmiany populacji w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE: Ponad milion pracujących w Polsce Ukraińców wytransferowało za granicę 5 mld złotych

Podaje również współczesny przykład Chin, gdzie wskutek wieloletniej “polityki jednego dziecka” również doszło do problemu z siłą roboczą, a jednak władze ChRL nie zdecydowały się na ściąganie jej spośród innych narodów. “Efekt? W długoterminowym ujęciu płace w Chinach rosną pięciokrotnie szybciej, niż w Polsce. Tylko w latach 2008-2015 średnia płaca w tym kraju wzrosła 2,5-krotnie. Oznacza to, że Chiny „z marszu” pokonują pułapkę średniego rozwoju, w której znalazła się Polska i w której bardziej się pogrążamy” – dowodzi Mech. W tym kontekście ostro krytykuje obecny rząd: „Podczas gdy w Chinach władze utrzymują podaż pracy w metropoliach, co wymusza podniesienie płac, my na siłę sprowadzamy pracowników z Ukrainy, co te podwyżki zupełnie hamuje. A dzieje się tak, gdyż „Planu Morawieckiego” jedynie na slajdach diagnozuje konieczność wyrwania się z pułapki średniego dochodu, podczas gdy w praktyce tym procesom się nie przeciwstawia, wspierając masowy napływ pracowników z Ukrainy z przyczyn politycznych”. Bez zmiany pollityki polskich władz, trudno znaleźć ratunek przed “katastrofą”, bo w ten sposób Mech określa “ukrainizację polskiego rynku pracy”. Bowiem firmy zatrudniające tanią siłę roboczą z Ukrainą wypierają te, które nie chcą tego robić.

ZOBACZ TAKŻE: Zarabiają na pracy Ukraińców i ściąganiu ich do Polski – promują większą imigrację zarobkową

W 2016 roku, tylko na podstawie oświadczeń przedsiębiorców o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, do Polski przybyło 1,3 Ukrainców.

wolnosc24.pl/kresy.pl

40 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • zefir
   zefir :

   kuba9131,mnie zwisa czy bandersyn pracuje w Polsce,czy żyje z zasiłków jak muzułmanie.Dla mnie istotne jest by te popłuczyny ludobójczych banderowskich skurwysynów nie zbliżały się do potomków swych ofiar w roli bezczelnych i obłudnych niewiniątek.Nie ma żadnej bliskości kulturowej,banderowskie ludobójcze zbrodnicze rzeżnie to zaprzeczenie wszelkim humanitarnym osiągnięcim kulturowym.

  • mix
   mix :

   Bliskość kulturowa to chyba jakiś ponury żart. Od kiedy to w naszym kręgu kulturowym wrzuca się niemowlaki do ogniska? To jest azjatycko-stepowa dzicz, wystarczy sobie poczytać choćby “Dekalog ukraińskiego nacjonalisty” żeby zrozumieć, że ci ludzie nie poza podobnym językiem mają z nami nic wspólnego.

 1. marekgitarek
  marekgitarek :

  Jeśli w przyszłości powstanie twór narodowy wspólny to ma to sens. Ukraina i Polska mogą być jednym Państwem. Jak dokonać tego by ogólny bilans wyszedł na plus?Łatwość z jaką Ukraińcy uczą się języka polskiego sugeruje ,że językiem narodowym będzie polski. Jednakże konflikt pojawi się w aspekcie religijnym. My katolicyzm ,oni prawosławie.To mogą być dla Polaków dostarczyciele zdrowej żywności,a my dostarczyciele techniki ,kultury i sztuki(o ile to zostanie należycie rozbuchane).Polskraina.

  • poznaniak74
   poznaniak74 :

   Strzeż nas Panie Boże przed takim czymś! Już pare razy w historii przechodziliśmy przez “wspólną państwowość” z Ukraińcami i kończyło sie to “potokami przelanej polskiej krwi”, głownie kobiet i dzieci. Tobie radzę zamiast opowiadać takie “gyedroyciowskie bzdury” podszkolić sie z HISTORII WŁASNEGO PAŃSTWA I NARODU…

   • fiesta
    fiesta :

    Twoj komentarz nalezy uzupelnic jeszcze takimi wydarzeniami jak podsycanie roznic narodowosciowych w Rzeczpospolitej przez wrogow Polski jak: Niemcy i Rosje, ktorym zawsze zalezalo na oslabieniu Rzeczpospolitej i ostatecznie dokonali jej rozbioru, a nastepnie prowadzili germanizacje i rusyfikacje okupowanych przez siebie obszarow Rzeczpospolitej przez 123 lata w czym palce maczalo miedzynarodowe zydostwo i Anglia oraz Watykan.
    Obiektywnosc w przedstawianiu historii Polski pomoze Polakom zrozumiec labirynt polityczny w jakim znajduje sie obecnie Polska i Polacy i z tego labiryntu trzeba wreszcie wyjsc, zeby nie stracic Polski.

   • fiesta
    fiesta :

    Jako dodatkowy dowod zalaczam opinie internauty:
    ad1970 23.09.2016, 13:46
    Ponad 300 bestialskich rodzajów tortur odnotowano – ten film nie ukazuje nawet fragmentu tego – i zresztą jaka psychika to wytrzymałaby – przeciąganie druta przez głowę od ucha do ucha, wyszarpywanie płodu z brzucha niedoszłej matki i zaszywanie w to miejsce żywego kota, zdzieranie skóry i polewanie rany wrzątkiem – ot, tylko takie trzy, ad hoc… Mój ojciec był z małżeństwa Ukraińca i Słowaczki, i też uciekali, za ten fakt, przed bandami UPA, i tak zwanymi sąsiadami, choć fakt, dostali ostrzeżenie, kiedy na nich kolej będzie. Był jako 5-cio latek świadkiem tylu strasznych rzeczy. Później już tylko z matką, jego ojciec trafił do obozu koncentracyjnego, trafili do niemieckiego obozu pracy i było już trochę lepiej. Namaste.
    ( http://www.rp.pl/Gdynia-2016-/160929675-Recenzja-filmu-Wolyn-Wojciecha-Smarzowskiego.html#ap-1).

 2. fiesta
  fiesta :

  C.Mech ma calkowita racje w swojej opinii na temat ukrainizacji rynku pracy w Polsce i podmianie populacji w Polsce, czyli inaczej UKRAINIZACJI Polski, ale nie tylko o to chodzi.
  Chodzi rowniez o to, ze za pieniadze polskiego podatnika ZYDOSTWO U WLADZY W POLSCE finansuje RZADY NEO-BANDEROWCOW NA UPA-inie i takie dzialania sa jawna ZDRADA STANU (zdrada Polski i zdrada polskich interesow narodowych).
  Obowiazkiem Polakow jest ODSUNAC ZYDOSTWO OD WLADZY I WPLYWOW W POLSCE, dopoki nie jest za pozno.