W czwartek na budynku Grodzieńskiego Państwowego Kolegium Muzycznego odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego polskiego kompozytora, muzyka i wokalistę Czesława Niemena. Artysta uczęszczał do tej szkoły w latach 1954-1955.

W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, jego białoruski odpowiednik – przewodniczący Rady Republiki Michaił Miasnikowicz, wdowa po artyście Małgorzata Niemen, ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, przedstawiciele miejscowych władz oraz miejscowi Polacy.

Tablica została odsłonięta wspólnie przez marszałka Karczewskiego i przewodniczącego Miasnikowicza. „Przewodniczący Miasnikowicz pokazał mi Niemen i jestem pod ogromnym wrażeniem tego widoku. Nie dziwię się, że Czesław Niemen właśnie od nazwy tej rzeki wziął swój artystyczny pseudonim. Chciał w swojej twórczości oddać ducha tego miejsca”- mówił Karczewski podczas uroczystości. „Rozmawiamy z przewodniczącym Miasnikowiczem od kilkunastu miesięcy o tym, co nas łączy: łączą nas granice, łączy nas Niemen. Jestem przekonany, że będziemy dalej rozwijać nasza współpracę” – dodawał marszałek.

„To symboliczne, że odsłonięcie tablicy następuje w roku osiemdziesiątych urodzin Czesława” – cytuje Małgorzatę Niemen portal Grodno News. – „Wydaje się, że dzisiaj historia zatoczyła koło. On znowu jest w Grodnie, a o jego twórczości dowiadują się nowe pokolenia” – mówiła wdowa po artyście.

Jak pisaliśmy, autorem wykonanej z włoskiego marmuru tablicy jest znany w Grodnie rzeźbiarz, Włodzimierz Pantelejew, który poprosił o akceptację dla swojego dzieła ze strony Małgorzaty Niemen. Inskrypcja na tablicy została wyrzeźbiona w dwóch językach – białoruskim i polskim. Po polsku napisano na tablicy: „W budynku b. Szkoły Muzyczno-Pedagogicznej w latach 1954- 1955 uczył się wybitny polski muzyk CZESŁAW NIEMEN syn ziemi grodzieńskiej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Niemen, a właściwie Czesław Wydrzycki, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko muzyka, urodził się na Grodzieńszczyźnie, w 1939 r. w Starych Wasiliszkach, obecnie w rejonie szczuczyńskim. W nowe granice Polski wyjechał dopiero w 1958 r. w ramach ostatniej fali wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.

Kresy.pl / grodnonews.by / senat.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz