Ambasador Doroszewska i Marszałek Karczewski odznaczeni przez Grybauskaitė za zasługi wobec Litwy

Prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaitė odznaczyła ambasador RP na Litwie Urszulę Doroszewską Krzyżem Komandorskim Orderu „Za Zasługi wobec Litwy”, m.in. za rozwijanie stosunków litewsko-polskich i wzmacnianie współpracy między obu krajami. Krzyż Wielki Orderu Zasługi dla Litwy otrzymał z kolei Marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Jak poinformowała Ambasada RP na Litwie, prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaitė odznaczyła 20 lutego bieżącego roku ambasador RP na Litwie Urszulę Doroszewską Krzyżem Komandorskim Orderu „Za Zasługi wobec Litwy”. Polska ambasador otrzymała to litewskie odznaczenie państwowe w uznaniu zasług w rozwijaniu stosunków litewsko-polskich i wzmacnianiu współpracy między obu krajami.

„Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė przyznała ambasador RP na Litwie Urszuli Doroszewskiej – za zasługi w rozwijaniu stosunków pomiędzy Litwą i Polską, wzmacniając współpracę polityczną, kulturalną oraz ekonomiczną pomiędzy krajami – Krzyż Komandorski Orderu „Za Zasługi wobec Litwy” – informuje Ambasada RP na Litwie na portalu społecznościowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ambasador Doroszewska znana jest z mocno giedroyciowskich poglądów i tego, że w maju ub. roku zignorowała wielki masz Polaków z Litwy ulicami Wilna oraz, że zaakceptowała dyskryminującą Polaków ustawę oświatową.

Przeczytaj: Urszula Doroszewska – polska czy litewska ambasador w Wilnie?

Ponadto, litewska prezydent odznaczyła dziś w Polsce także Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Otrzymał on Litewski Wielki Krzyż Orderu Zasługi, czyli najwyższe odznaczenie za zasługi dla Litwy.

Podczas spotkania z Grybauskaitė, Karczewski poruszył m.in. kwestię Polaków na Litwie, wyrażając nadzieję, że dobre relacje polityczne i międzyparlamentarne zostaną przeniesione na poziom relacji międzyludzkich. Marszałek Senatu zaznaczył, że są nierozwiązane do tej pory sprawy polskiej mniejszości na Litwie, ale powiedział, że ma nadzieję na ich pozytywne rozstrzygnięcie. Dodał, że Senat priorytetowo traktuje kwestie szkolnictwa i nauki języka polskiego naszej mniejszości.

Z kolei Prezydent Litwy poinformowała, że obecnie w litewskim Sejmie są projekty ustaw dotyczące kwestii pisowni nazwisk w języku polskim, dodając, że „obecnie jest możliwość większa niż trzy lata temu załatwienia tej kwestii”. Wyraziła zadowolenie z tego, że Polacy na Litwie „stanowią zintegrowaną mniejszość”, a jej przedstawiciele osiągają wysokie stanowiska na Litwie. Zapewniła marszałka Karczeskiego, że „krok po kroku wszystko będzie dobrze”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w czwartek podczas wizyty w Polsce, Prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaitė otrzymała od prezydenta Andrzeja Dudy najwyższe polskie odznaczenie państwowe, Order Orła Białego. Według Dudy, miało to być symboliczne odznaczenie państwa litewskiego, jednak oficjalne relacje strony litewskiej mówią, że order otrzymała właśnie Grybauskaitė. Także polskojęzyczny portal „Znad Wilii” podał, powołując się na Kancelarię Prezydenta RL, że „Andrzej Duda i Dalia Grybauskaitė wręczyli sobie nawzajem najwyższe odznaczenia państwowe – odpowiednio Order Orła Białego i Order Witolda Wielkiego ze złotym łańcuchem”.

Jako prezydent RL Dalia Grybauskaitė publicznie powątpiewała ona w lojalność litewskich Polaków i krytykowała ich postulaty, m.in. w sprawie pisowni polskich nazwisk. Twierdziła nawet, że „żądania” Polaków z Litwy są zagrożeniem dla państwa litewskiego.

Największe uderzenie na przestrzeni ostatnich 10 lat rządów w polską oświatę na Litwie miało miejsce za kadencji prezydent Grybauskaite. To wprost niewiarygodne, że kiedy polski język jest niszczony, to taka osoba otrzymuje najwyższe polskie odznaczenie. To uwiarygodnienie całej negatywnej polityki władz litewskich wobec Polaków z Litwy. To na pewno nam nie pomoże, a wręcz zaszkodzi – mówiła portalowi Kresy.pl wiceszefowa Związku Polaków na Litwie i radna miasta Wilna z ramienia AWPL-ZChR, Renata Cytacka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– To bardzo przykre, że obecny rząd w naszej ukochanej, najjaśniejszej Rzeczpospolitej, który jest pronarodowościowy, uderza w nas. Ponieważ my w tej chwili tracimy wszelkie argumenty. Teraz każdy przedstawiciel władz na Litwie może powiedzieć: „No chwileczkę, ale o czym wy mówicie? Przecież pani prezydent, cała Litwa otrzymała odznaczenie, potwierdzając, że wszystko co czyni, robi dobrze. Więc czego wy chcecie? Wy nie macie racji, jesteście jakimiś oszołomami”. (…) My jesteśmy stąd. I teraz ktoś nam mówi… no właśnie, co? Że my nie mamy prawa, że mamy się asymilować, bo Pani Prezydent tak uważa i taką prowadzi politykę, że mamy natychmiast stać się Litwinami, zapomnieć ojczystego języka i kulturę? Tak nie można. Dla nas to jest uderzenie – komentuje radna miasta Wilna. – Nie wiem, czemu miałoby to przyświecać, ale ten gest na pewno nie pomoże nam, 200 tysiącom Polaków z Litwy, a wręcz nam zaszkodzi. Znów zostaliśmy spoliczkowani, a jak uderza swój, to boli po stokroć.

Czytaj także: Sejm: Winnicki domaga się wyjaśnień ws. Orderu Orła Białego dla Grybauskaite

twitter.com / zw.lt / l24.lt / senat.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. JanK
    JanK :

    Doroszewska jak i Karczewski zapracowali sobie w 100% na każdy gram tego odznaczenia. Współpracują bardzo sumiennie z władzami Litwy w niszczeniu Polaków i języka polskiego na Litwie. Dziwne tylko, że nie dostali najwyższego odznaczenia, ale jest to zapewne pewnego rodzaju motywacja, jak jeszcze zintensyfikują swoje działania dopiero wtedy dostaną to najwyższe.

  2. Aelian
    Aelian :

    Biora judaszowe srebrniki kanalie! Moze im wszystko jedno bo niebawem i tak biologia zrobi z nimi porzadek. Jeszcze zdaza nachapac sie pustych zaszczytow i uzyc za zbrukane pieniadze. Ale niech wiedza lajdaki, ze zostawiaja potomstwo i rodzine – a to oni zbiora zniwa ich podlosci. A Bog w karaniu bywa srogi