Karczewski: pytań referendalnych jest za dużo

Stanisław Karczewski ocenił propozycję Andrzeja Dudy w sprawie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odniósł się do liczby pytań w planowanym referendum konsultacyjnym na temat zmian w konstytucji, zaproponowanych przez Andrzeja Dudę. Zdaniem trzeciej osoby w państwie 15 pytań to za dużo. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

W rozmowie z PAP Karczewski ocenił, że pytań jest za dużo jak na referendum i któreś z nich należałoby usunąć. Ponadto marszałek Senatu uważa, że inne wymagają dopracowania. Karczewski podkreślił, że propozycja prezydenta jest wstępna i ostateczna wersja pytań może wyglądać inaczej. Decyzje w tej sprawie będzie jego zdaniem podejmować „nasze całe środowisko polityczne”.

Równocześnie Karczewski uznał propozycję rozpoczęcia debaty nad zmianami w konstytucji za bardzo ważną i potrzebną.

Zgodnie z obowiązującą konstytucją to Senat musi zaakceptować ewentualny wniosek prezydenta w sprawie zarządzenia referendum. Zarządzić może je także Sejm, jednak w tym przypadku konstytucja nie przewiduje udziału prezydenta. Podaje się, ze ewentualne referendum może odbyć się w dniach 10-11. listopada br.

Przypomnijmy, że wczoraj podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycje 15 pytań konsultacyjnych w sprawie zmian w konstytucji. Jak podkreślał, początkowo skłaniał się ku liczbie 10 pytań, jednak ostatecznie uznał, że może ich być więcej.

Wśród zaproponowanych pytań zwróciły uwagę pytania w sprawie konstytucyjnego zagwarantowania członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO. Znaczna część propozycji pytań dotyczy kwestii socjalnych – na przykład konstytucyjnego zagwarantowania wsparcia dla rodzin, np. „500+”, wieku emerytalnego, ochrony pracy „jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej”, ochrony kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku. Andrzej Duda chce spytać Polaków także o odwołanie się w preambule do chrześcijańskiego dziedzictwa i wpisanie do konstytucji „gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim”. Jedno z zaproponowanych pytań dotyczy także wzmocnienia kompetencji prezydenta w sferze polityki zagranicznej i obronności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Znana polska działaczka z Wileńszczyzny celem ataku marszałka Senatu RP

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz