Karczewski: pytań referendalnych jest za dużo

Stanisław Karczewski ocenił propozycję Andrzeja Dudy w sprawie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odniósł się do liczby pytań w planowanym referendum konsultacyjnym na temat zmian w konstytucji, zaproponowanych przez Andrzeja Dudę. Zdaniem trzeciej osoby w państwie 15 pytań to za dużo. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

W rozmowie z PAP Karczewski ocenił, że pytań jest za dużo jak na referendum i któreś z nich należałoby usunąć. Ponadto marszałek Senatu uważa, że inne wymagają dopracowania. Karczewski podkreślił, że propozycja prezydenta jest wstępna i ostateczna wersja pytań może wyglądać inaczej. Decyzje w tej sprawie będzie jego zdaniem podejmować „nasze całe środowisko polityczne”.

Równocześnie Karczewski uznał propozycję rozpoczęcia debaty nad zmianami w konstytucji za bardzo ważną i potrzebną.

Zgodnie z obowiązującą konstytucją to Senat musi zaakceptować ewentualny wniosek prezydenta w sprawie zarządzenia referendum. Zarządzić może je także Sejm, jednak w tym przypadku konstytucja nie przewiduje udziału prezydenta. Podaje się, ze ewentualne referendum może odbyć się w dniach 10-11. listopada br.

Przypomnijmy, że wczoraj podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycje 15 pytań konsultacyjnych w sprawie zmian w konstytucji. Jak podkreślał, początkowo skłaniał się ku liczbie 10 pytań, jednak ostatecznie uznał, że może ich być więcej.

Wśród zaproponowanych pytań zwróciły uwagę pytania w sprawie konstytucyjnego zagwarantowania członkostwa Polski w Unii Europejskiej i NATO. Znaczna część propozycji pytań dotyczy kwestii socjalnych – na przykład konstytucyjnego zagwarantowania wsparcia dla rodzin, np. „500+”, wieku emerytalnego, ochrony pracy „jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej”, ochrony kobiet ciężarnych, dzieci, osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku. Andrzej Duda chce spytać Polaków także o odwołanie się w preambule do chrześcijańskiego dziedzictwa i wpisanie do konstytucji „gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim”. Jedno z zaproponowanych pytań dotyczy także wzmocnienia kompetencji prezydenta w sferze polityki zagranicznej i obronności.

CZYTAJ TAKŻE: Znana polska działaczka z Wileńszczyzny celem ataku marszałka Senatu RP

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply