RMF: koniec dialogu Polski z KE?

Wbrew oczekiwaniom, nie doszło do spotkania wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego z wiceprzewodniczącym KE, Fransem Timmermansem. Według RMF FM może to wskazywać, że zainicjowany przez premiera Morawieckiego dialog z Komisją „w zasadzie się kończy”.

Jak informuje RMF FM, nie dojdzie do spotkania wiceszefa polskiego MSZ Konrada Szymańskiego z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Pomimo tego, że obaj politycy przebywają na terenie Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Stacja powołuje się na swoje źródła zarówno w KE, jak i po stronie polskiej.Brukselska korespondentka RMF FM, Katarzyna Szymańska-Borginon podkreśla, że to, iż spotkanie się nie odbędzie „może wskazywać, że rozpoczęty przez premiera Mateusza Morawieckiego dialog z KE ws. wycofania art. 7 w zasadzie się kończy”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Korespondentka RMF przypomina, że w środę w europarlamencie ma odbyć się debata o Polsce z udziałem Timmermansa. Rada UE ma podjąć decyzję czy 26 czerwca przejść do kolejnego etapu procedury art. 7, czyli wysłuchania Polski. Zaznacza, że w tym kontekście brak spotkania nie jest dobrą wiadomością.

– Nie sprowadzajmy całej polityki europejskiej do Timmermansa – mówi RMF polski dyplomata, cytowany przez stację. Rozmówcy stacji zaznaczają przy tym, że cała sprawa jest delikatna, gdyż takie wysłuchanie odbędzie się po raz pierwszy w historii. Istnieją obawy, że Polska mogłaby zaskarżyć podstawy prawne.

Komentatorzy zaznaczają, że wiceszef KE należy do jastrzębi w kwestii polityki Unii Europejskiej wobec Polski i jest zwolennikiem twardego kursu oraz ukarania naszego kraju. Zdecydowanie bardziej ugodową postawę wykazuje przewodniczący Komisji, Jean Claude Juncker, który chciałby doprowadzić do porozumienia – szczególnie przed wyborami europejskimi. Media relacjonowały, że w ubiegłym tygodniu obaj politycy pokłócili się w sprawie Polski. Ostatnie informacje mogą wskazywać, że przeważyła opcja twardego kursu, firmowana przez Timmermansa.  Miesiąc temu podkreślał, że nie ma podstaw do wycofania się KE z procedury przeciwko Polsce.

Rmf24.pl / Kresy.pl

RMF: koniec dialogu Polski z KE?
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz