RMF: koniec dialogu Polski z KE?

Wbrew oczekiwaniom, nie doszło do spotkania wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego z wiceprzewodniczącym KE, Fransem Timmermansem. Według RMF FM może to wskazywać, że zainicjowany przez premiera Morawieckiego dialog z Komisją „w zasadzie się kończy”.

Jak informuje RMF FM, nie dojdzie do spotkania wiceszefa polskiego MSZ Konrada Szymańskiego z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Pomimo tego, że obaj politycy przebywają na terenie Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Stacja powołuje się na swoje źródła zarówno w KE, jak i po stronie polskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Brukselska korespondentka RMF FM, Katarzyna Szymańska-Borginon podkreśla, że to, iż spotkanie się nie odbędzie „może wskazywać, że rozpoczęty przez premiera Mateusza Morawieckiego dialog z KE ws. wycofania art. 7 w zasadzie się kończy”.

Korespondentka RMF przypomina, że w środę w europarlamencie ma odbyć się debata o Polsce z udziałem Timmermansa. Rada UE ma podjąć decyzję czy 26 czerwca przejść do kolejnego etapu procedury art. 7, czyli wysłuchania Polski. Zaznacza, że w tym kontekście brak spotkania nie jest dobrą wiadomością.

– Nie sprowadzajmy całej polityki europejskiej do Timmermansa – mówi RMF polski dyplomata, cytowany przez stację. Rozmówcy stacji zaznaczają przy tym, że cała sprawa jest delikatna, gdyż takie wysłuchanie odbędzie się po raz pierwszy w historii. Istnieją obawy, że Polska mogłaby zaskarżyć podstawy prawne.

Komentatorzy zaznaczają, że wiceszef KE należy do jastrzębi w kwestii polityki Unii Europejskiej wobec Polski i jest zwolennikiem twardego kursu oraz ukarania naszego kraju. Zdecydowanie bardziej ugodową postawę wykazuje przewodniczący Komisji, Jean Claude Juncker, który chciałby doprowadzić do porozumienia – szczególnie przed wyborami europejskimi. Media relacjonowały, że w ubiegłym tygodniu obaj politycy pokłócili się w sprawie Polski. Ostatnie informacje mogą wskazywać, że przeważyła opcja twardego kursu, firmowana przez Timmermansa.  Miesiąc temu podkreślał, że nie ma podstaw do wycofania się KE z procedury przeciwko Polsce.

Rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz