Duszpasterz Kresowian chce bojkotu referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w konstytucji.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski ogłosił w środę na Twitterze, że nie weźmie udziału w referendum konsultacyjnym w sprawie zmian w konstytucji zaproponowanym przez Andrzeja Dudę. Jako powód bojkotu podał niechęć prezydenta do udziału w uroczystościach upamiętniających ukraińskie ludobójstwo na Polakach oraz utrzymywanie przez niego bliskich relacji z gloryfikatorami UPA, odpowiedzialnej za zbrodnie na Polakach. Duchowny zamieścił w tym kontekście zdjęcie prezydenta Polski z Petrem Poroszenką, który wielokrotnie sławił upowców.

PRZECZYTAJ:
Poroszenko: wyczyny UPA na zawsze będą przykładem dla Ukraińców
Prezydent Ukrainy oddaje hołd UPA, Armii Czerwonej i sowieckim partyzantom
Poroszenko po raz kolejny pozdrowił UPA [+VIDEO]
Petro Poroszenko: OUN-UPA przykładem bohaterstwa. Czas rozpatrzyć nadanie statusu kombatantów jej żołnierzom
Prezydent Ukrainy uczcił Ukraińską Powstańczą Armię
Poroszenko pozdrowił członków UPA w parlamencie i zrobił sobie z nimi zdjęcie

Ks. Isakowicz-Zaleski wezwał także Kresowian i ich potomków do pójścia jego śladem i zbojkotowania prezydenckiego referendum.

– Na referendum nie pójdę, gdyż prezydent Andrzej Duda stale odmawia udziału w wydarzeniach upamiętniających ofiary ludobójstwa Polaków na Kresach. Na dodatek fraternizuje się z gloryfikatorami UPA. Zachęcam Kresowian i ich potomków, aby w formie protestu też nie poszli do urn. – napisał na Twitterze.

Przypomnijmy, że wczoraj na swoim blogu duszpasterz Kresowian zarzucił Andrzejowi Dudzie, że w tym roku po raz kolejny odmówił swojego patronatu XV Dniom Kultury Kresowej w Kędzierzynie-Koźlu. Według niego panuje także „głucha cisza” ze strony prezydenta kraju i jego kancelarii na temat ewentualnego udziału głowy państwa w uroczystościach 75-rocznicy wołyńskiego ludobójstwa. „Żadnych informacji, żadnych też zaproszeń dla Kresowian i ich potomków, jakby to byli obywatele gorszej kategorii.” – pisał duchowny.

Ewentualne referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji może odbyć się w dniach 10-11. listopada br. Wczoraj podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju prezydent Andrzej Duda przedstawił propozycje 15 pytań referendalnych. Jedynie jedno z zaproponowanych pytań odnosi się do kwestii tożsamościowych – Andrzej Duda chce, by Polacy odpowiedzieli, czy są „za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Karczewski: pytań referendalnych jest za dużo

Kresy.pl

Ks. Isakowicz-Zaleski wezwał do bojkotu referendum zaproponowanego przez Dudę
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. lp :

  Duda to niestety wielka pomyłka, wyniesiony został na prezydenta na fali oburzenia przeciwko rozkradaniu kraju przez bandę z peło. Mając gębę pełną frazesów o patriotyzmie i moralności, poddał kraj bezczelnej supremacji światowego żandarma czyli USA a raczej jego pejsatych panów, zaś relacje z ukradliną to ropiejący wrzód na honorze Polski.

 2. Gaetano :

  Dla polskojęzycznych bandziorów Kresowianie i ich potomkowie zawsze byli, są i będą obywatelami gorszej kategorii. Nimi gardzą, przeszkadzają im; nie ma dla nich miejsca w ich antypolskim, giedroyciowym scenariuszu.
  Za to festiwal kultury żydowskiej i jemu pokrewne będą miały pełne wsparcie oraz będą transmitowane przez pisi tv.

  • jwu :

   @Gaetano Nie ma dla nich (kresowian) miejsca,co jest faktem.Ponieważ głośno ostrzegają ,czym się może skończyć uległa polityka wobec kraju z za rzeki.A to uważane jest przez wielu filobanderowców, jako element wojny hybrydowej ,którą (ponoć ) prowadzi z nami Rosja ?