Prezydent Ukrainy pochwalił Ukraińską Powstańczą Armię podczas uroczystości upamiętniających zwycięstwo nad III Rzeszą.

Z okazji święta upamiętniającego zakończenie II wojny światowej, obchodzonego na Ukrainie jako Dzień Pamięci i Pojednania, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko otworzył wystawę zdjęć „Czwarte pokolenie”. Zdjęcia przedstawiają współczesnych ukraińskich żołnierzy, weteranów wojny w Donbasie, trzymających w rękach portrety swoich przodków, którzy walczyli w II wojnie światowej.

Otwierając wystawę Poroszenko wygłosił przemówienie niemal w całości poświęcone współczesnej wojnie na wschodzie Ukrainy.

Tę wystawę należy odbierać jak symbol nierozerwalnego związku różnych pokoleń obrońców Ukrainy. – mówił prezydent – Ojczyzny dzisiaj bronią potomkowie żołnierzy Armii Czerwonej i Ukraińskiej Powstańczej Armii. Oni szanują swoich dziadów i pradziadów. A ci, będąc już w niebieskich pałacach z pewnością są dumni ze współczesnego pokolenia obrońców.

Ostre słowa skierował Poroszenko w kierunku Rosji. Prezydent oskarżył ją o prowadzenie agresji wobec sąsiadów, poczynając od zdławienia węgierskiego powstania w 1956 r. a kończąc na odebraniu Ukrainie Krymu i Donbasu.

Petro Poroszenko zapowiedział, że na prawym brzegu Dniepru w Kijowie, w miejscu gdzie obecnie znajduje się kompleks poświęcony pamięci poległych w II wojnie światowej, powstanie także główny ukraiński memoriał ku czci żołnierzy poległych w Donbasie. Sądzę, że takie podejście utwierdzi niezłomny i trwały związek różnych pokoleń obrońców Ukrainy. To pozwoli godnie uczcić pamięć naszych bohaterów. – powiedział prezydent.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poroszenko zakończył przemówienie pozdrowieniami dla żołnierzy różnych formacji:

Chwała weteranom Armii Czerwonej i ruchu partyzanckiego!
Chwała żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii i wszystkim uczestnikom walk narodowowyzwoleńczych!
Chwała wszystkim, którzy bronili Ukrainy przed agresją nazistowskiej III Rzeszy!
Chwała Siłom Zbrojnym Ukrainy, Gwardii Narodowej, SBU, straży granicznej, ochotnikom, wszystkim siłowym strukturom, które bronią naszą ojczyznę przed wrogimi atakami Rosyjskiej Federacji!
Sława Ukrainie!

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko pozdrowił członków UPA w parlamencie i zrobił sobie z nimi zdjęcie [+FOTO]

Kresy.pl / president.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Mazowszanin jeden
    Mazowszanin jeden :

    Ukraina jest krajem w ewidentnym rozkroku historycznym i mentalnym. Są ZA, a nawet PRZECIW. Walczyli przeciw III Rzeszy Niemieckiej, jak i przy jej boku. Walczyli przeciw ZSRR, jak i w składzie jej Armii Czerwonej. Z tej przyczyny Petro Poroszenko musi „robić dobrze” WSZYSTKIM uczestnikom imprezy (niczym „atrakcja” na wieczorze kawalerskim), i tak też robi, nawet bardzo sprawnie. Zarówno swoim rodakom, jak i innym narodom i ich krajom. Tylko nie Polakom i „drobnicy” nadbałtyckiej. Zapomniał wspomnieć chyba jedynie o agresji w dniu 17 września 1939 roku, aneksji Kresów oraz o kolejnych aneksjach Litwy, Łotwy i Estonii jako wypełnienia Paktu Ribbentrop-Mołotow. Odnoszę wrażenie, że chyba wierzy w bezgraniczną lojalność strony polskiej (oraz tzw. pribałtyki) dla sprawy ukraińskiej a zarazem usiłuje jak najbardziej obronić swoją pozycję w kraju i poza granicami. Robi dobrą minę do złej gry i przedstawia nastawienie mogące zawrzeć się we frazie: aby tylko dotrwać do reelekcji bez kolejnego Majdanu.

  2. dh7901
    dh7901 :

    Co za paranoja. Żyd Poroszenko zakończył przemówienie pozdrowieniami chwały dla UPA, która przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej dokonała ludobójstwo na ponad 200 tysiącach Polaków, 40 tysiącach Ukraińców, ponad 400 tysiącach Żydów oraz innych nacji. Jak i czym skończy się ta żydowska chucpa na Ukrainie …