Prezydent Ukrainy uczcił Ukraińską Powstańczą Armię

W swoim wystąpieniu z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny Petro Poroszenko stwierdził, że nowa data tego święta nawiązuje do UPA. 14 października to rocznica formalnego powstania tego zbrodniczego ugrupowania.

Podczas swojego wystąpienia z okazji Dnia Obrońców Ojczyzny, prezydent Ukrainy podkreślił, że zmiana daty obchodzenia święta miała na celu zerwanie ze związkami z tradycją sowiecką i rosyjską. Podkreślił, że korzenie nowej daty, 14 października, to zarówno stare maryjne Święto Pokrowy, obchodzone przez „naszych przodków, Kozaków”. Zwrócił jednak również uwagę, że nawiązuje ono do tradycji UPA:

– Jej [daty-red.] korzenie – w korzeniach Siczy i w oddziałach Ukraińskiej Powstańczej Armii. 14 października symbolizuje nierozerwalny związek wszystkich pokoleń obrońców Ukrainy.

W dalszej części wystąpienia ponownie nawiązał do UPA. Zwracając się do młodych licealistów powiedział, że powinni oni być godnymi zwycięstw wojskowych „kniaziowskich drużynników Rusi-Ukrainy, siczowników Zaporoża, bohaterów spod Krut, oddziałów UPA”.

Przeczytaj więcej:

Petro Poroszenko: OUN-UPA przykładem bohaterstwa

Poroszenko pozdrowił członków UPA w parlamencie i zrobił sobie z nimi zdjęcie [+FOTO]

Petro Poroszenko złożył hołd UPA

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Poroszenki z 2014 roku, Dzień Obrońcy Ojczyzny obchodzony jest nie jak wcześniej 23 lutego (pozostałość po czasach sowieckich, rocznica powstania Armii Czerwonej), lecz 14 października – w rocznicę formalnego powstania zbrodniczej Ukraińskiej Powstańczej Armii. Tego dnia w Kościołach wschodnich obchodzone jest także maryjne Święto Pokrowy.

Niektórzy publicyści, w tym deklarujący się jako giedroyciowiec Piotr Skwieciński, wyrażali wówczas swoje oburzenie z faktu zwracania uwagi na nową datę ukraińskiego święta państwowego, nawiązującą do daty powstania UPA.

Przeczytaj: Spełnione marzenie Piotra Skwiecińskiego, czyli – kogo tak naprawdę czci Poroszenko

Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada za ludobójstwo ponad 100 tysięcy Polaków podczas II wojny światowej i tuż po niej.

President.gov.ua / Kresy.pl

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. aboutrica
    aboutrica :

    Kornhauser to żydowski najemnik,który chcę stworzyć utopijne międzymorze.
    ukraińcy to nie Europa do świat euroazjatycki jak do Dugin mówi.
    Jak najdalej od nich,a znam dużo ukraińców jest ich sporo w Polsce trzeba ich motywować do wyjazd do niemiec,ba Polskiego nie umieją ale niemiecki bardzo szybko się uczą taki to narodzik.