Czesław Niemen, a właściwie Czesław Wydrzycki, urodził się na Grodzieńszczyźnie, a do szkoły muzycznej chodził w samej stolicy regionu.

Jak poinformował portal niezależnego Związku Polaków na Białorusi, w czwartek na budynku Grodzieńskiego Państwowego Kolegium Muzycznego odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca wybitnego polskiego kompozytora, muzyka i wokalistę Czesława Wydrzyckiego znanego jako Czesław Niemen. W budynku tym przyszła gwiazda sceny muzycznej pobierała naukę w latach 1954-1955. Działała tam wówczas Szkole Muzyczno-Pedagogiczna Grodna. Niemen urodził się na Grodzieńszczyźnie, w 1939 r. w Starych Wasiliszkach, obecnie w rejonie szczuczyńskim. W nowe granice Polski wyjechał dopiero w 1958 r. w ramach ostatniej fali wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W uroczystości odsłonięcia tablicy ku czci Niemena wezmą udział szefowie wyższych izb parlamentów obu państw – marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Rady Republiki Michaił Miasnikowicz. Inskrypcja na tablicy została wyrzeźbiona w dwóch językach – białoruskim i polskim. Po polsku napisano na tablicy: „W budynku b. Szkoły Muzyczno-Pedagogicznej w latach 1954- 1955 uczył się wybitny polski muzyk CZESŁAW NIEMEN syn ziemi grodzieńskiej”. Jak informuje portal Znadniemna.pl tablicę wykonał znany w Grodnie rzeźbiarz, Włodzimierz Pantelejew, który poprosił o akceptację dla swojego dzieła ze strony wdowy po muzyku, Małgorzaty Niemen.

Dokładna godzina rozpoczęcia czwartkowej uroczystości nie została podana, portal ZPB pisze jedynie, że odbędzie się ona „w godzinach wieczornych”.

W rodzinnej miejscowości Niemena, Starych Wasiliszkach, działa muzeum poświęcone jego osobie. Mieści się w domu, który zamieszkiwała jego rodzina. Muzeum powstało w 2010 r. z inicjatywy władz rejonowych. Jednak remont, jakiego wymaga ten budynek, zostanie sfinansowany ze środków państwa polskiego.

znadniemna.pl/novychas.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz