Rząd zmieni Polski Ład

Rząd Mateusza Morawieckiego wycofa część zmian podatkowych wprowadzonych z początkiem roku pod nazwą Polski Ład. Do zmiany ma dojść w trakcie roku podatkowego.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, ministerstwo finansów ujawniło w czwartek propozycje zmian systemu podatkowego, które miałyby wejść w życie już od lipca br., jeśli zostaną zaakceptowane przez parlament. Korygują one częściowo zmiany wprowadzone przez tzw. Polski Ład, które okazały się taką klapą, że zapłacili za nie stanowiskami minister finansów i dwóch jego zastępców.

Najbardziej zauważalną zaproponowaną zmianą jest obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc. Szacunkowo będzie ona dotyczyć 25 mln podatników. Warto zauważyć, że kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. złotych. Osoby uzyskujące dochody z kilku źródeł będą ją mogły dzielić pomiędzy 2 lub 3 płatników, składając odpowiednie oświadczenie (obecnie taki podział nie jest możliwy).

Druga z propozycji mówi o rezygnacji z powszechnie krytykowanej tzw. ulgi dla klasy średniej. Rząd zapewnia, że w ustawie znajdzie się gwarancja, która sprawi, że zmiana będzie korzystka lub neutralna dla podatników.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rząd wróci możliwość odliczania części składki zdrowotnej, ale tylko przez przedsiębiorców opodatkowanych liniowo, ryczałtem lub kartą podatkową. “W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50% zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku)” – podało ministerstwo finansów.

Powróci także możliwość rozliczania się samotnych rodziców wspólnie z dzieckiem. Zlikwidowana zostanie za to ulga 1,5 tys. złotych dla takich osób. Zwiększona do kwoty 16061,28 zł zostanie ulga dla dzieci.

Rząd zapewnia, że samorządy i organizacje pożytku publicznego uprawnione do otrzymywania 1% podatku nie stracą na zmianach. Te pierwsze mają otrzymać zwiększenie subwencji rozwojowej i uzupełnienie subwencji ogólnej. Organizacjom pożytku publicznego obiecano “mechanizm osłonowy”.

Ministerstwo finansów szacuje, że w wyniku zaproponowanych zmian w kieszeni podatników pozostanie 15 mld złotych.

Proponowaną korektę Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki zaliczył do elementów tzw. tarczy antyputinowskiej.

Kresy.pl / podatki.gazetaprawna.pl / businessinsider.com.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply