Interwencje dyplomatyczne przyniosły skutek w postaci zapowiedzi skrócenia ukraińskiej listy rajów podatkowych.

Ukraiński rząd zapowiedział wykreślenie Estonii, Łotwy, Gruzji, Malty i Węgier ze spisu rajów podatkowych. – podała w środę agencja Ukrinform powołując się na wypowiedzi premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana i ministra finansów Ołeksandra Danyluka.

Przypomnijmy, że media w krajach bałtyckich oraz na Ukrainie informowały od kilku tygodni o wpisaniu przez Ukrainę Łotwy i Estonii na „czarną listę” krajów, które umożliwiają unikanie płacenia podatków. Towary i usługi sprowadzane z takich krajów są obciążane na Ukrainie dodatkowymi podatkami w wysokości 30 proc., ponadto firmy, w tym banki z takich krajów podlegają ostrzejszemu nadzorowi. Estońscy i łotewscy urzędnicy uważali, Ukraińcy źle zinterpretowali zwolnienie przy reinwestowaniu zysku jako 0% podatku dochodowego od osób prawnych w tych krajach. Jednak pomimo sygnalizowania Ukrainie tej „pomyłki”, lista do dzisiaj nie pozostawała zmieniona. We wtorek minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs mówił, że wie o trzech przypadkach łotewskich firm, które z powodu figurowania Łotwy na liście mają problemy z działalnością na Ukrainie. W związku z tym, jak pisały Kresy.pl, MSZ Łotwy wręczyło oficjalną notę ukraińskiej charge d’affaires Alisie Podolak z wezwaniem do podjęcia niezbędnych kroków zmierzających do wykreślenia Łotwy z ukraińskiej listy rajów podatkowych.

Nasi partnerzy byli wzburzeni tą sprawą. W związku z tym, że jest to delikatna kwestia, podejmiemy decyzję o zniesieniu tych wymogów wobec Estonii, Łotwy i Gruzji. – cytuje Hrojsmana Ukrinform.

Hrojsman twierdził, że ukraińska lista nie jest listą „rajów podatkowych”. Jak mówił, jej celem jest zapobieganie „rozmywaniu bazy podatkowej” i unikaniu opodatkowania zysków zgodnie z metodologią międzynarodowych organizacji takich jak OECD. Według niego restrykcje przewidziane w dokumencie odnoszą się jedynie do mieszkańców Ukrainy.

Jak podaje Ukrinform, ukraiński minister finansów Ołeksandr Danyluk powiedział, że oprócz Łotwy, Estonii i Gruzji z listy zostaną wykreślone także Węgry i Malta.

Kresy.pl / Ukrainform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply