Sejm Republiki Litewskiej zajmie się projektem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) ws. opodatkowania banków i unii kredytowych.

Przedstawiony przez posła AWPL-ZChR Zbigniewa Jedzińskiego projekt ustawy o opodatkowaniu uczestników rynku finansowego zakłada opodatkowanie od przyszłego roku majątku banków komercyjnych, unii kredytowych oraz innych firm pożyczkowych, których aktywa aktywów mają wartość przekraczającą 300 mln euro. Majątek ten podlegałby opodatkowaniu według stawki w wysokości 0,03 proc. miesięcznie. Projekt ustawy zakłada też możliwość zwolnienia z podatku, np. w przypadku restrukturyzacji czy wszczęcia postępowania o upadłości.

W czwartek wieczorem Sejm RL poparł projekt ustawy w pierwszym czytaniu. „Za” głosowało 41 posłów, 4 było przeciwko, a 5 wstrzymało się od głosu.

 

Jak informuje portal L24.lt, projekt trafi pod obrady 21 listopada. Do tego czasu swoją opinię w sprawie podatku ma przedstawić litewski rząd.

Poseł Jedziński przedstawiając projekt ustawy podkreślał, że ma on na celu uzyskanie dodatkowych wpływów do budżetu państwa. Pozyskane w ten sposób środki miałyby zostać skierowane na wydatki socjalne, świadczenia na dziecko, Kartę Rodziny czy zwiększenie emerytur. Jedziński szacuje, że nowy podatek zmusi banki do zapłacenia około 50-60 mln euro.

Według AWPL-ZChR, poparcie litewskiego parlamentu dla projektu ustawy o opodatkowaniu uczestników rynku finansowego jest wyrazistym potwierdzeniem wzmacniającej się pozycji politycznej polskiej partii na Litwie.

Jak informowaliśmy, w skład obecnego litewskiego rządu wchodzą dotychczasowi posłowie i czołowi politycy Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin: Rita Tamašunienė, nowa minister spraw wewnętrznych i Jarosław Narkiewicz – nowy minister łączności. Na czele rządu stoi dotychczasowy premier, Saulius Skvernelis. W nowym rządzie AWPL-ZChR nadzoruje takie dziedziny jak sprawy wewnętrzne i administracja, samorządy, rozwój infrastruktury, transport czy drogi.

Awpl.lt / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply