Minister finansów Tadeusz Kościński zapłacił stanowiskiem za niedociągnięcia Polskiego Ładu. Do czasu powołania nowego ministra jego obowiązki będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

Portal Interia podał w poniedziałek, powołując się na rzeczniczkę PiS Anitę Czerwińską, że minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji, a jego decyzję zaakceptowało kierownictwo PiS. Dymisję potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller.

Czerwińska dodała, że do czasu wyłonienia nowego ministra finansów funkcję tę będzie pełnić premier Mateusz Morawiecki.

Rzeczniczka PiS potwierdziła, że dymisja jest konsekwencją zamieszania związanego z wejściem w życie Polskiego Ładu. “Jest to oczywiście podyktowane tym, że minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za niedociągnięcia, jakie miały miejsce przy wdrażaniu nowych zasad podatkowych” – powiedziała Czerwińska.

Czerwińska nie chciała wypowiadać się na temat, kto zostanie następcą Kościńskiego. Wskazywała, że kandydatury muszą zostać uzgodnione z prezydentem Andrzejem Dudą.

O ewentualnych dymisjach wiceministrów finansów według Czerwińskiej będzie decydował nowy szef resortu.

Dymisję Kościńskiego potwierdził na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. “Premier @MorawieckiM otrzymał rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów. Po przyjęciu dymisji przez Prezydenta Andrzeja Dudę premier będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra finansów do momentu powołania nowej osoby” – napisał Müller.

Polski Ład to wielki program ogłoszony przez obóz rządzący jeszcze w maju zeszłego roku. Jego kluczowym elementem miała być reforma podatkowa obniżająca PIT dla osób mniej zarabiających. Tymczasem w praktyce wkrótce po jej wdrożeniu znaczne grupy obywateli poniosły wyższe koszty zaliczek podatkowych. Reforma ta spotkała się z krytyką samych urzędników skarbowych.

W styczniu br. premier Morawiecki zapowiedział korektę Polskiego Ładu. Rząd planował m.in. rozszerzenie tzw. ulgi dla klasy średniej na dochody z emerytury, renty, świadczenia ZUS czy umowy-zlecenia.

Na początku lutego br. prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wyciągnięcie konsekwencji personalnych wobec osób przygotowujących Polski Ład. Nieoficjalnie mówiono wówczas o dymisji Kościńskiego oraz jednego z jego zastępców.

Tadeusz Kościński zastąpił w fotelu ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego w listopadzie 2019 roku. Prasa zauważyła wówczas, że nie posiada on wyższego wykształcenia. On sam wskazywał, że ma 47-letni staż pracy, m.in. na najwyższych stanowiskach w bankowości i administracji państwowej.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply