Pracownicy urzędów skarbowych krytykują Polski Ład

Urzędnicy skarbowi napisali list do premiera, krytycznie wypowiadają się o Polskim Ładzie. “Reforma została przygotowana pośpiesznie, z bardzo krótkim vacatio legis i bez odpowiedniego przygotowania państwa do jej wdrożenia”.

“Jako wysoce wykwalifikowani pracownicy urzędów skarbowych z całej Polski jesteśmy głęboko oburzeni i głęboko zaniepokojeni tym, co się dzieje wokół reformy podatkowej zwanej Polskim Ładem. Reforma została przygotowana pośpiesznie, z bardzo krótkim vacatio legis i bez odpowiedniego przygotowania państwa do jej wdrożenia” – piszą urzędnicy skarbowi w opublikowanym w sobotę liście do premiera i ministra finansów.

Zobacz też: Nauczyciele i policjanci z niższymi pensjami. Winią Polski Ład

“Z medialnych wypowiedzi przedstawicieli rządu dowiadujemy się, że o szczegółach Polskiego Ładu będą informować pracownicy Urzędów Skarbowych. Na dodatek Minister Finansów, pan Tadeusz Kościński bez żadnych konsultacji ze stroną związkową ogłosił, że urzędy skarbowe będą czynne dłużej niż dotychczas. Trudno nam zaakceptować taki tryb działania” – piszą związkowcy.

“Nowe przepisy są niejasne i niedoprecyzowane” – podkreślają urzędnicy. Dodają: “nie jesteśmy w stanie z pełnym przekonaniem informować obywateli o nowych rozwiązaniach, skoro najwyżsi przedstawiciele rządu nie są przekonani o tym, jak je interpretować. Na koniec wypada zaznaczyć, iż za obecną sytuację pracownicy urzędów skarbowych nie ponoszą najmniejszej odpowiedzialności” – dodają.

Związek domaga się także dymisji ministra finansów, uważa że reforma podatkowa została fatalnie przygotowana, a tryb jej wdrożenia kompromituje rząd i podważa zaufanie obywateli do państwa.

“Zmiany podatkowe zawarte w Polskim Ładzie zostały fatalnie przygotowane, wdrożone bez odpowiedniego vacatio legis, a duża część rządu w publicznych wypowiedziach wciąż zdaje się nie rozumieć, na czym polegają wady wpisane w ustawę. Przedstawiciele partii rządzącej zrzucają winę za błędy na księgowe albo na podatników. Tymczasem za chaos odpowiada władza, która przygotowała bubel prawny, na dodatek wdrożony z tygodnia na tydzień. System podatkowy można i należy modyfikować, ich wdrożenie powinno poprzedzać co najmniej kilkumiesięczne vacatio legis, tym bardziej, gdy reformy fiskalne są niekorzystne dla znacznej części obywateli” – czytamy na stronie związku.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply