Ministerstwo Finansów przekazało 218 milionów złotych na dodatkowe działaniach oświatowe na rzecz dzieci i uczniów z Ukrainy.

Ministerstwo Finansów poinformowało w czwartek, że przekazało 218 milionów złotych na dodatkowe działaniach oświatowe na rzecz dzieci i uczniów z Ukrainy. “19 i 20 lipca br. na rachunki bankowe bankowe budżetów gmin, powiatów i województw przekazaliśmy ponad 218 mln zł z Funduszu Pomocy. Te środki są przeznaczone na wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego w dodatkowych działaniach oświatowych na rzecz dzieci i uczniów z Ukrainy” – czytamy.

W wywiadzie dla agencji informacyjnej Ukrinform, ambasador Ukrainy w Polsce, Wasyl Zwarycz podał dane dotyczące wartości pomocy, udzielonej przez Polskę od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej. „Od początku pełnoskalowej agresji Rosji Polska przekazała Ukrainie pomoc na łączną sumę ponad 14 mld złotych (ponad 3,4 mld dol.). To obejmuje sprzęt wojskowy oraz uzbrojenie, paliwo, pomoc finansową, żywność, a także leki i sprzęt medyczny” – powiedział Zwarycz.

Należy zaznaczyć, że podane przez niego dane znacznie różnią się od oficjalnych danych polskiego rządu i są trzy razy niższe. Przypomnijmy, że w kwietniu br. minister finansów Magdalena Rzeczkowska oświadczyła, że Polska wydała łącznie na pomoc Ukrainie ok. 50 mld złotych, tj. 2 proc. polskiego PKB. Wyraziła też opinię, że wydatki te są konieczne, bo Ukraina walczy za przyszłość Polski.

Ukraiński dyplomata dodał, że obecnie pomoc ze strony polskiej została usystematyzowana, logistyka dostosowana i powstały odpowiednie algorytmy działania. „O ile na początku pomoc prowadzona była w chaotyczny sposób, to teraz już doskonale znamy algorytmy działania w każdym hubie” – zaznaczył. Dodał też, że dostępny jest hub energetyczny.

Ukraińskiego ambasadora zapytano też, czy w polskim społeczeństwie można dostrzec pewne oznaki zmęczenia wojną i jak może to wpłynąć na dalsze pomaganie Ukrainie. Przyznał, że na początku wojny „poziom empatii i wybuchu solidarności był znaczący”, a teraz kwestia pomocy została wyraźnie usystematyzowana.

Oczywiście w polskim społeczeństwie zdarzają się wahania nastrojów, ale nie nazwałbym tego zmęczeniem. Nie zauważam spadku poparcia społecznego i zrozumienia, że Ukraińcy walczą nie tylko za siebie, ale także za interesy Polski. Społeczeństwo polskie jest świadome, że Ukraińcy bronią teraz także Polski, aby rosyjski but nie stanął na polskiej ziemi” – powiedział Zwarycz.

Dlatego właśnie polskie samorządy, organizacje wolontariackie i rząd dalej pomagają, bo rozumieją, że w tej sytuacji to nie jest działalność charytatywna, ale inwestycja we własne bezpieczeństwo” – zaznaczył.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply