Pomimo spodziewanego wzrostu bezrobocia rządzący Polską wciąż widzą w Ukrainie rezerwuar siły roboczej.

W czwartek odbyła się wideokonferencja prezydentów Polski i Ukrainy – Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego – podały służby prasowe obu głów państw.

Według oficjalnej strony internetowej prezydenta RP tematem rozmowy były pandemia koronawirusa, współpraca dwustronna szczególnie w sprawach gospodarczych, w tym w kwestiach energetycznych oraz sytuacja bezpieczeństwa w regionie.

Ukraiński prezydent poinformował Andrzeja Dudę o sytuacji na wschodzie Ukrainy i aktualnym stanie rozmów w formacie normandzkim. Wideokonferencja odbyła się tuż przed kolejną rundą rozmów ministrów spraw zagranicznych „normandzkiej czwórki”.

„Prezydenci przedyskutowali również warianty możliwego scenariusza odmrażania kontaktów gospodarczych, a zwłaszcza przyjazdu pracowników z Ukrainy do Polski” – podaje strona internetowa polskiego prezydenta. Kwestia ta zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej oraz potrzeb polskiego rynku pracy, jak stwierdził szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Co ciekawe, w komunikacie służby prasowej prezydenta Zełenskiego nie wspomniano, że tematem rozmowy były kwestie związane z przyjazdami Ukraińców do pracy w Polsce. Być może ma to związek z sygnałami płynącymi z Kijowa, że tamtejszy rząd chce zatrzymać w kraju Ukraińców, którzy  z powodu pandemii wrócili na Ukrainę. W ubiegłym tygodniu premier Szmyhal mówił, że na Ukrainę wróciło 2 mln ludzi. „Chcemy spróbować zatrzymać ludzi na Ukrainie i dołożyć w tym celu wszelkich starań. Na Ukrainie też jest dużo pracy” – twierdził ukraiński premier.

W ukraińskim komunikacie z wideokonferencji prezydentów zwrócono uwagę na to, że Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski dyskutowali o koordynacji działań skierowanych na walkę z pandemią.

„Prezydent Polski zapewnił o stałym wsparciu europejskiej i euroatlantyckiej integracji Ukrainy. Szczególnie odnotowano znaczącą rolę przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy w dowództwie Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady” – podała również służba prasowa ukraińskiego prezydenta.

PRZECZYTAJ: Dowódca polsko-litewsko-ukraińskiej brygady pozdrawia banderowskim hasłem [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według strony ukraińskiej ważnym tematem rozmowy była też realizacja polsko-ukraińsko-amerykańskiego memorandum z sierpnia 2019 roku, na podstawie którego Ukraina poprzez terminal w Świnoujściu sprowadza z USA gaz LNG.

Przypomnijmy, że Polska Agencja Prasowa, powołując się anonimowe źródła powiązane z Ambasadą RP w Kijowie, podała, że władze Polski zadecydowały o wysyłaniu obywatelom Ukrainy wiz pracowniczych pocztą. Taki sposób wydawania wiz ma przygotować napływ imigrantów zarobkowych do Polski w warunkach, gdy na Ukrainie wprowadzono obostrzenia w ruchu ludności związane z pandemią koronawirusa. Władze nie rezygnują z ułatwiania Ukraińcom przyjazdu do Polski do pracy, mimo iż na początku kwietnia rząd prognozował, że poziom bezrobocia w naszym kraju wzrośnie do 9-10 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / prezydent.pl / president.gov.ua

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz