Według nieoficjalnych informacji pozyskanych od polskiej dyplomacji, polskie placówki konsularne na Ukrainie będą wysyłać wizy pocztą tym Ukraińcom, którzy chcą pracować w Polsce.

Polska Agencja Prasowa, powołując się anonimowe źródła powiązane z Ambasadą RP w Kijowie, twierdzi, że władze Polski zadecydowały o wysyłaniu obywatelom Ukrainy wiz pracowniczych pocztą. Taki sposób wydawania wiz ma przygotować napływ imigrantów zarobkowych do Polski w warunkach gdy na Ukrainie wprowadzono obostrzenia w ruchu ludności związane z pandemią koronawirusa SARS COVID-19.

Przytaczający doniesienia PAP portal Tysol.pl informuje, że zgoda na taki tryb wydawania polskich wiz pracowniczych na Ukrainie zapadła po konsulatacjach między Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Polskie władze podjęły decyzję po tym gdy “po dogłębnej analizie obowiązujących na Ukrainie ograniczeń administracyjnych i ryzyk epidemicznych wypracowały mechanizm, który umożliwił obywatelom Ukrainy w sposób całkowicie bezpieczny wystąpić o polską wizę pracowniczą i ją otrzymać”.

PAP podała, że polskie władze przyjęły takie rozwiązanie ulegając “bardzo licznym apelom obywateli Ukrainy o umożliwienie podjęcia pracy sezonowej w Polsce oraz zapytaniom polskich pracodawców”. Biorąc pod uwagę rolę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mogło dojść do lobbingu ze strony dużych gospodarstw rolnych poszukujących pracowników sezonowych.

W 2018 r. Polska przyjęła najwięcej imigrantów ze wszystkich państw OECD.  Narodowy Bank Polski szacował w zeszłym roku, że w Polsce pracuje 900 tys. Ukraińców. Natomiast według analizy wykonanej przez firmę badającą preferencję użytkowników telefonów komórkowych na początku zeszłego roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln Ukraińców.

Imigranci zarobkowi z Ukrainy już nie tylko szukają w Polsce pracy sezonowej, ale coraz częściej chcą się osiedlać na dłużej. Według danych z końca lipca zeszłego roku, ponad 406 tys. cudzoziemców, w tym ponad 203 tys. Ukraińców, ma pozwolenie na pobyt długoterminowy w Polsce. Opublikowane w zeszłym roku wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy pokazują, że co trzeci ukraiński migrant zarobkowy chce zostać w Polsce na stałe. W warunkach pandemii z Polski wyjechało, według szacunków z początku kwietnia, zaledwie 143 tys. ukraińskich imigrantów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze Polski utrzymują liberalną politykę imigracyjną mimo, że w warunkach pandemii koronawirusa SARS COVID-19 i zablokowania gospodarki w większość państw świata spodziewa się silnego kryzysu gospodarczego łączącego się z recesją i wysokim bezrobociem. W USA liczba bezrobotnych już wzrosła do około 22 mln.  W Norwegii bezrobocie sięgnęło najwyższego poziomu od czasów drugiej wojny światowej. Tylko  w ciągu dwóch tygodni wzrost bezrobocia wyniósł tam 350 proc., do 10,4 proc. Polski rząd prognozował na początku kwietnia poziom bezrobocia w naszym kraju na 9-10 proc.

tysol.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply