Według nieoficjalnych informacji pozyskanych od polskiej dyplomacji, polskie placówki konsularne na Ukrainie będą wysyłać wizy pocztą tym Ukraińcom, którzy chcą pracować w Polsce.

Polska Agencja Prasowa, powołując się anonimowe źródła powiązane z Ambasadą RP w Kijowie, twierdzi, że władze Polski zadecydowały o wysyłaniu obywatelom Ukrainy wiz pracowniczych pocztą. Taki sposób wydawania wiz ma przygotować napływ imigrantów zarobkowych do Polski w warunkach gdy na Ukrainie wprowadzono obostrzenia w ruchu ludności związane z pandemią koronawirusa SARS COVID-19.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przytaczający doniesienia PAP portal Tysol.pl informuje, że zgoda na taki tryb wydawania polskich wiz pracowniczych na Ukrainie zapadła po konsulatacjach między Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Polskie władze podjęły decyzję po tym gdy „po dogłębnej analizie obowiązujących na Ukrainie ograniczeń administracyjnych i ryzyk epidemicznych wypracowały mechanizm, który umożliwił obywatelom Ukrainy w sposób całkowicie bezpieczny wystąpić o polską wizę pracowniczą i ją otrzymać”.

PAP podała, że polskie władze przyjęły takie rozwiązanie ulegając „bardzo licznym apelom obywateli Ukrainy o umożliwienie podjęcia pracy sezonowej w Polsce oraz zapytaniom polskich pracodawców”. Biorąc pod uwagę rolę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi mogło dojść do lobbingu ze strony dużych gospodarstw rolnych poszukujących pracowników sezonowych.

W 2018 r. Polska przyjęła najwięcej imigrantów ze wszystkich państw OECD.  Narodowy Bank Polski szacował w zeszłym roku, że w Polsce pracuje 900 tys. Ukraińców. Natomiast według analizy wykonanej przez firmę badającą preferencję użytkowników telefonów komórkowych na początku zeszłego roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln Ukraińców.

Imigranci zarobkowi z Ukrainy już nie tylko szukają w Polsce pracy sezonowej, ale coraz częściej chcą się osiedlać na dłużej. Według danych z końca lipca zeszłego roku, ponad 406 tys. cudzoziemców, w tym ponad 203 tys. Ukraińców, ma pozwolenie na pobyt długoterminowy w Polsce. Opublikowane w zeszłym roku wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy pokazują, że co trzeci ukraiński migrant zarobkowy chce zostać w Polsce na stałe. W warunkach pandemii z Polski wyjechało, według szacunków z początku kwietnia, zaledwie 143 tys. ukraińskich imigrantów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze Polski utrzymują liberalną politykę imigracyjną mimo, że w warunkach pandemii koronawirusa SARS COVID-19 i zablokowania gospodarki w większość państw świata spodziewa się silnego kryzysu gospodarczego łączącego się z recesją i wysokim bezrobociem. W USA liczba bezrobotnych już wzrosła do około 22 mln.  W Norwegii bezrobocie sięgnęło najwyższego poziomu od czasów drugiej wojny światowej. Tylko  w ciągu dwóch tygodni wzrost bezrobocia wyniósł tam 350 proc., do 10,4 proc. Polski rząd prognozował na początku kwietnia poziom bezrobocia w naszym kraju na 9-10 proc.

tysol.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz