Na Ukrainę od początku epidemii koronawirusa wróciło z Polski ponad 143 tys. ukraińskich migrantów zarobkowych – podają ukraińskie media. Od połowy marca do początku kwietnia z zagranicy wróciło do kraju 650 tys. Ukraińców.

Jak podają ukraińskie media, od początku epidemii koronawirusa na Ukrainę wróciło z Polski 143,2 tys. ukraińskich migrantów zarobkowych. Tyle osób miało przyjechać od 15 marca do 7 kwietnia, przy czym 31 tys. z nich wróciło w ciągu dziesięciu poprzednich dni. Taką informację podał ukraiński portal Liga.net, a także agencja Unian, powołując się na rzeczniczkę polskiego Komendanta Głównego Straży Granicznej, por. Agnieszkę Golias.

Przeczytaj: Coraz więcej Ukraińców wraca do kraju z zagranicy

Jednocześnie poinformowano, że rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko podał wcześniej, że łącznie w dniach od 13 marca do 1 kwietnia na Ukrainę wróciło z zagranicy 650 tys. osób, z czego 185 tys. to Ukraińcy ewakuowani specjalnymi połączeniami, organizowanymi przez ukraińskie MSZ.

Ukraińskie media zaznaczają też, że pod koniec marca polski Sejm w ramach przyjętego pakietu antykryzysowego wprowadził udogodnienia dla imigrantów zarobkowych. Jak pisaliśmy, imigrantom zarobkowym automatycznie wydłuża się wizy pobytowe i zezwolenia na pobyt czasowy. Co więcej, wydłużono termin składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezwizowego, jeżeli wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. „Z mocy prawa” wydłużono okresy ważności zezwoleń na pobyt czasowy oraz wiz krajowych, do 30 dni od dnia odwołania tego stanu.

Jednocześnie, ukraińskie media przytaczają dane wydziału konsularnego ambasady Ukrainy w Polsce, według których od 2014 roku liczba ukraińskich migrantów zarobkowych w naszym kraju wzrosła pięciokrotnie, z 300 tys. do 1,5 miliona. Zaznaczono przy tym, że oficjalnie zatrudnionych było jedynie 483 tys. obywateli Ukrainy, stanowiących 67 proc. wszystkich legalnych imigrantów zarobkowych w Polsce. Według danych z ubiegłego roku, za granicą długoterminowo pracuje szacunkowo ponad 3 mln Ukraińców, a w Polsce – ok. 1,3-1,5 miliona.

Według danych ukraińskiego banku centralnego, w 2019 roku napływ przekazów pieniężnych na Ukrainę wyniósł blisko 12 mld dolarów, z czego najwięcej (3,8 mld dol.) pochodziło od migrantów zarobkowych pracujących w Polsce.

Jak informowaliśmy, badania przeprowadzone wśród ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce pokazują, że prawie trzy czwarte z nich (74 proc.) wie o udogodnieniach wprowadzonych przez rząd RP dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce w związku z epidemią, takich jak przedłużenie prawa pobytu czy darmowa opieka medyczna. 30 proc. z nich już straciło pracę lub musiało ją bardzo ograniczyć. Z badania wynika, że pomimo epidemii zdecydowana większość Ukraińców nie zamierza opuszczać Polski. 83 proc. chce pozostać w naszym kraju tak, jak wcześniej planowało. Niemal co czwarty badany (22 proc.) zadeklarował, że pozostanie w Polsce nielegalnie, jeśli upłynie termin, do kiedy mogą przebywać w naszym kraju.

Zdaniem posła Krzysztofa Bosaka, kandydata Konfederacji na prezydenta, Polskę prawdopodobnie czeka bardzo duży wzrost bezrobocia, a wraz z tym konieczność przeprowadzenia debaty „o tym, co z masową imigracją zarobkową w czasach dekoniunktury”. Wcześniej w podobnym tonie w rozmowie z portalem Kresy.pl wypowiedział się poseł Konfederacji i polityk Ruchu Narodowego, Krystian Kamiński.

Tydzień temu Straż Graniczna, powołując się na informacje ze strony ukraińskiej podała, że od 7 kwietnia nie będzie możliwy ruch pieszy na ukraińskich przejściach granicznych, a obywatele Ukrainy bez własnego środka transportu będą mogli wrócić do kraju jedynie pociągiem lub samolotem. Tego dnia por. Golias potwierdziła, że Ukraina zamknęła przejście Hrebenne-Rawa Ruska, a dwa pozostałe przejścia, w Dorohusku i Korczowej, wyłączono dla ruch pieszego. Granicę można przekraczać tylko samochodem. Ukraińcy bez własnego środka transportu mogą wrócić koleją, samolotem lub z kimś, kto przekracza granicę samochodem.

Czytaj także: Ukraiński rząd może zabronić Ukraińcom opuszczania kraju w czasie epidemii

Liga.net / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply