Od początku tygodnia do kraju wróciło z zagranicy łącznie ponad 26 tys. obywateli Ukrainy. Jednocześnie, wciąż odnotowuje się wyjazdy Ukraińców za granicę.

W piątek rano Państwowa Straż Graniczna Ukrainy podała oficjalne dane, z których wynika, że w czwartek do kraju wróciło prawie 7,2 tys. Ukraińców. Z tego ponad 3 tys. osób przybyło bez własnego środka transportu. Podstawiono dla nich środki transportu, które zapewniły miejscowe ukraińskie władze oraz Państwowa Służba Ukrainy do Spraw Nadzwyczajnych. Według ukraińskich pograniczników, w punktach kontroli granicznej kolejek nie było.

W ostatnich dniach liczba Ukraińców powracających do kraju z zagranicy rośnie. Według ukraińskiej straży granicznej, w środę odnotowano powrót prawie 6,5 tys. obywateli Ukrainy, z czego 2,5 tys. bez własnego środka transportu. Z kolei we wtorek 31 marca do kraju wróciło około 4,9 tys. Ukraińców, z tego 1,9 tys. bez własnego transportu. W poniedziałek było to 7,5 tys. obywateli Ukrainy, z czego prawie tysiąc z nich przyjęto na lotnisku w podkijowskim Boryspolu.

Łącznie, od początku tygodnia na Ukrainę wróciło już zatem około 26,1 tys. obywateli tego kraju. Strona ukraińska nie podaje w oficjalnych komunikatach, ile osób przybyło przez granicę polsko-ukraińską.

Jednocześnie, wciąż odnotowuje się wyjazdy z Ukrainy. Od poniedziałku, według danych ukraińskiej straży granicznej, było to 18 tys. osób, w tym 7 tys. obcokrajowców.

Najwięcej Ukraińców przeszło z Polski na Ukrainę 27 marca, były to 22 tys. osób. Wcześniej zazwyczaj było to niespełna 4 tys. osób na dobę.

Zobacz: Korczowa: mimo oficjalnego zamknięcia granicy, Ukraińcy dalej przepuszczali swoich

We wtorek, jak pisaliśmy, szef Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, Serhij Dejneko, powiedział, że w ocenie ukraińskich pograniczników, na Ukrainę wróciło już 160 tys. Ukraińców, ale do Wielkanocy do kraju może przyjechać do domów z zagranicy łącznie około 200 tys. obywateli kraju.

Jak informowaliśmy, badania przeprowadzone wśród ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce pokazują, że prawie trzy czwarte z nich (74 proc.) wie o udogodnieniach wprowadzonych przez rząd RP dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce w związku z epidemią, takich jak przedłużenie prawa pobytu czy darmowa opieka medyczna. 30 proc. z nich już straciło pracę lub musiało ją bardzo ograniczyć. Z badania wynika, że pomimo epidemii zdecydowana większość Ukraińców nie zamierza opuszczać Polski. 83 proc. chce pozostać w naszym kraju tak, jak wcześniej planowało. Niemal co czwarty badany (22 proc.) zadeklarował, że pozostanie w Polsce nielegalnie, jeśli upłynie termin, do kiedy mogą przebywać w naszym kraju.

Przeczytaj: Szef MSW Ukrainy przeciwny dalszej ewakuacji Ukraińców z zagranicy

Czytaj także: Sondaż wśród Ukraińców w Polsce: 30% straciło pracę lub musiało ją bardzo ograniczyć

dpsu.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply