Sondaż przeprowadzony wśród obywateli Ukrainy przebywających w Polsce wykazał, że większość z nich odczuła skutki epidemii koronawirusa i ograniczeń wprowadzonych dla jej zwalczania.

Jak podały Wirtualne Media, badanie zostało przeprowadzone w dniach 23-25 marca przez agencję badawczą IRCenter. Sondaż wykazał, że 60 proc. badanych „w jakiś sposób” odczuło skutki ograniczeń. 30 proc. straciło pracę, bądź bardzo musiało ją ograniczyć, a 37 proc. ma „inne problemy” związane z pracą. 7 proc. ankietowanych osób musi opuścić Polskę a 3 proc. straciło mieszkanie.

Z badania wynika, że pomimo epidemii zdecydowana większość nie zamierza opuszczać Polski. 83 proc. chce pozostać w naszym kraju tak, jak wcześniej planowało. Niemal co czwarty badany (22 proc.) zadeklarował, że pozostanie w Polsce nielegalnie, jeśli upłynie termin, do kiedy mogą przebywać w naszym kraju.

PRZECZYTAJ: Blisko 90 tys. Ukraińców wróciło na Ukrainę z powodu epidemii koronawirusa

Co dziesiąty z badanych odczuł pogorszenie się stosunku Polaków do Ukraińców po wybuchu epidemii. Tylko co szósty (17 proc.) czuje, że jest gorzej traktowany od Polaków.

37 proc. ankietowanych obawia się, że utraci pracę i możliwości zarobkowania w Polsce. Większe obawy wywoływał jednak sam koronawirus – 56 proc. badanych Ukraińców obawiało się zachorowania bliskich na Ukrainie a 47 proc. że zachorują oni sami, bądź ktoś bliski w Polsce. U 19 proc. obawę wywoływała konieczność powrotu na Ukrainę. Z kolei 51 proc. nie obawia się zarażenia koronawirusem.

Ankietowani bardziej pozytywnie oceniali działania skierowane do nich przez polski rząd (55 proc.) niż przez rząd ukraiński (28 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Prawie trzy czwarte (74 proc.) wie o udogodnieniach wprowadzonych przez rząd RP dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce w związku z epidemią, takich jak przedłużenie prawa pobytu czy darmowa opieka medyczna.

Najpopularniejszym źródłem informacji są dla nich portale społecznościowe, często strony nieoficjalne, w tym informacje od innych Ukraińców (57 proc.). Jedynie 11 proc. czerpie wiedzę od pracodawcy.

Nie jest jasne, na ile reprezentatywny jest sondaż IRCenter. Jak podano, został on wykonany metodą badań wieloźródłowych: badanie ilościowe CAWI N=100, wywiady indywidualne N=10 i analiza treści w internecie.

Z pełnymi wynikami badania można zapoznać się na stronie internetowej IRCenter.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: ewakuowano go z Polski, nie zamierzał poddać się kwarantannie. Do sieci wypłynęły jego zdjęcia [+FOTO/+VIDEO]

Kresy.pl / wirtualnemedia.pl / ircenter.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz