Projekt zmian w ustawodawstwie przyjęty przez ukraiński rząd daje mu prawo m.in. do czasowego zakazania obywatelom Ukrainy wyjeżdżania z kraju w czasie obowiązywania reżimu kwarantanny, a cudzoziemcom wjazdu do kraju.

W środę ukraiński rząd zatwierdził projekt nowelizacji części ustaw dotyczących ochrony ludności przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych. Nowela ma dawać rządowi prawo do zakazania obywatelom Ukrainy wyjeżdżania z kraju w czasie obowiązywania kwarantanny.

„W razie ogłoszenia kwarantanny, Rada Ministrów może podjąć decyzję o tymczasowym ograniczeniu lub zakazie wjazdu na terytorium Ukrainy obywateli zagranicznych i środków transportu z innych krajów (obszarów), w których zarejestrowano szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne, a także o zakazie wyjazdu obywateli Ukrainy za granicę Ukrainy” – napisano w projekcie ustawy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dokument ma na celu zapobieganie rozszerzania się epidemii koronawirusa na Ukrainie. W uzasadnieniu napisano, że projekt zobowiązuje osoby podejrzane o zarażenie do udzielenia informacyjnej zgody na wdrożenie środków przeciwepidemicznych i/lub profilaktycznych. Dotyczy to zasadniczo zgody na samoizolację w okresie inkubacji choroby. Poprawki rządowe muszą zostać rozpatrzone przez parlament, kiedy tylko zostaną do niego złożone.

Wczoraj premier Ukrainy Denys Szmyhal przyznał, że restrykcje i podjęte środki dotyczące kwarantanny, obecnie obowiązujące formalnie do 24 kwietnia br., najpewniej zostaną przedłużone do początku maja.

Szmyhal podkreślił, że „Ukraina nie może sobie pozwolić na spędzenie 2 czy 3 miesięcy na kanapie” i gospodarka będzie musiała zostać uruchomiona ponownie. Jednak rozmowy o możliwym poluzowaniu ograniczeń mogą nastąpić dopiero w maju i pod warunkiem, że liczba zakażonych zmniejszy się. Dodał, że doniesienia o rzekomym rozpoczęciu takich działań od 14 kwietnia są nieprawdziwe.

– Podkreślam: w kwietniu nie zniesiemy wprowadzonego reżimu kwarantanny i zostanie on utrzymany do 24 kwietnia, a co bardzo prawdopodobne, zostanie przedłużony do początku maja. W maju, jeśli będzie pozytywna dynamika [zarażeń – red.], uruchomimy gospodarkę według odpowiedniego planu – powiedział premier Ukrainy.

Przeczytaj: Ukraina wprowadza stan nadzwyczajny

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, tydzień temu ukraiński rząd zatwierdził nowe środki na rzecz zaostrzenia reguł kwarantanny w kraju. Jak poinformował szef resortu infrastruktury, Władysław Kriklij, nie wolno pozostawać w miejscach publicznych bez środków ochrony osobistej, w szczególności bez maseczki. Ponadto, Ukraińcom nie wolno przemieszczać się w grupach liczących więcej niż 2 ludzi, z wyjątkiem sytuacji oficjalnie koniecznych. Dzieci w wieku poniżej 14 lat mogą wychodzić z domów tylko w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Nie wolno korzystać z parków (także parków leśnych), placów, plaż – z wyjątkiem wychodzenia pojedynczej osoby ze zwierzęciem domowym. Zabroniono korzystania z boisk, siłowni na powietrzu i placów zabaw, a po ulicach nie wolno przemieszczać się bez dokumentu tożsamości potwierdzającego obywatelstwo lub status specjalny.

Przeczytaj: Byli ambasadorowie USA: kryzys koronawirusa może być okazją do zakończenia wojny na Ukrainie

W ciągu minionej doby na Ukrainie potwierdzono kolejne 224 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Według stanu na czwartek rano, łączna liczba zarażonych wynosiła 1 892. Jak dotąd zmarło 15 osób. Najwięcej przypadków odnotowano w obwodzie czerniowieckim (302) i w Kijowie (300), a poza tym w obwodach: stanisławowskim (218), tarnopolskim (169), kijowskim (130), winnickim (102), czerkaskim (80) i kirowogradzkim (78).

Czytaj również: COVID-19: obwód czerniowiecki odizolowany od reszty Ukrainy

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz