Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirsuem na Ukrainie sięga już 1,1 tys. osób, z czego 28 zmarło. Rząd wprowadza kolejne restrykcje, a także obniża prognozy dotyczące PKB i inflacji.

W piątek na Ukrainie odnotowano 154 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, a łączna liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 1000. W sobotę rano podano z kolei, że liczba osób zarażonych SARS-CoV-2 wzrosła do 1096, z czego 28 zmarło, a 23 wyzdrowiało i zostało wypisanych ze szpitali. Dane na ten temat podał ukraiński resort zdrowia.

Ponadto, w piątek ukraiński rząd zatwierdził nowe środki na rzecz zaostrzenia reguł kwarantanny w kraju. Jak poinformował szef resortu infrastruktury, Władysłąw Kriklij, nie wolno pozostawać w miejscach publicznych bez środków ochrony osobistej, w szczególności bez maseczki, nawet domowej roboty.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ponadto, Ukraińcom nie wolno przemieszczać się w grupach liczących więcej niż 2 ludzi, z wyjątkiem sytuacji oficjalnie koniecznych. Dzieci w wieku poniżej 14 lat mogą wychodzić z domów tylko w towarzystwie rodziców lub opiekunów prawnych. Nie wolno korzystać z parków (także parków leśnych), placów, plaż z wyjątkiem wychodzenia pojedynczej osoby ze zwierzęciem domowym. Zabroniono korzystania z boisk, siłowni na powietrzu i placów zabaw, a po ulicach nie wolno przemieszczać się bez dokumentu tożsamości potwierdzającego obywatelstwo lub status specjalny.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział, że możliwość poluzowania restrykcji będzie można rozważyć, jeśli w końcu kwietnia zostanie zaobserwowany spadek dynamiki zakażeń. Jego zdaniem, wówczas na początku maja ludzie zaczną stopniowo wracać do pracy. Równolegle ma być przywracany transport publiczny.

– Ukraina nie może pozwolić sobie na bezczynność przez 6, a nawet 2-3 miesiące – powiedział szef ukraińskiego rządu. Zaznaczył, że nie ma żadnych planów wstrzymania pracy zakładów przemysłowych i infrastruktury krytycznej. Dodał też, że stopniowe, ponowne uruchamianie gospodarki nie oznacza, że inne środki dotyczące kwarantanny nie zostaną zaostrzone.

Przeczytaj: Coraz więcej Ukraińców wraca do kraju z zagranicy

Czytaj również: Ukraina: zarażeni koronawirusem trafią pod namioty [+VIDEO]

Rząd Ukrainy obniżył też prognozy dotyczące inflacji, płac i wskaźnika PKB. Nowe szacunki zakładają, że wskaźnik inflacji wyniesie 11.6 proc., a nie 8,7 proc., jak zakładano wcześniej. Z kolei PKB Ukrainy ma spaść w ujęciu rocznym o 4,8 proc. (poprzednio przewidywano spadek na poziomie 3,9 proc.). Spaść ma też średnie wynagrodzenie, z 11 tys. hrywien (1,7 tys. PLN) do 10,7 tys. hrywien (1,65 tys. zł). Rząd Ukrainy zakłada zarazem, że wskaźnik bezrobocia nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie około 9,4 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Badania wskazują, że prawie połowa Ukraińców nie ma oszczędności na czas kwarantanny, a mniej więcej co 7. oszczędności wystarczy zaledwie na kilka tygodni.

Wcześniej pisaliśmy, że Wołodymyr Zełenski uważa, że powroty Ukraińców do ojczyzny w związku z pandemią koronawirusa, to dobra nowina. Prezydent Ukrainy wezwał ukraiński rząd do stworzenia dla nich milionów miejsc pracy.

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz