Prezes PGE: “Nie udźwigniemy budowy elektrowni jądrowej”

Jako grupa PGE na pewno nie udźwigniemy budowy elektrowni jądrowej –  oświadczył w czwartek prezes PGE Wojciech Dąbrowski w czasie wynikowej konferencji spółki. Zaznaczył, że w sprawie atomu nadal nie ma decyzji politycznej.

W opinii prezesa PGE Wojciech Dąbrowskiego inwestycja będzie przekraczała możliwości spółki – podała Polska Agencja Prasowa (PAP). “Na pewno jako grupa nie udźwigniemy budowy elektrowni jądrowej” – dodał w czasie czwartkowej konferencji. Zauważył także, że w kwestii budowy energetyki jądrowej niezbędna jest decyzja polityczna, której nadal nie ma.

Prezes PGE podkreślił, że spółka prowadzi prace przygotowawcze w ramach polskiego programu energetyki jądrowej. Odbywają się one za pośrednictwem spółki PGE EJ1, w której PGE ma większość udziałów.

Komentarz Dąbrowskiego dotyczył kwestii energetyki jądrowej, w kontekście wyników spółki w 2019 roku. Zamiast planowanego 1,9 mld zł zysku, PGE zanotowało w 2019 r. prawie 4 mld zł straty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oświadczył na początku marca 2020, że w ciągu najbliższych 10-12 miesięcy powinny zapaść decyzje w sprawie wyboru partnera w realizacji polskiego programu budowy energetyki nuklearnej. Podkreślił, że Polska zamierza w ciągu 20 lat w energetyce nuklearnej wybudować 6-9 gigawatów mocy. Będzie się to wiązało z koniecznością wybudowania sześciu reaktorów w kilku miejscach w Polsce.

Naimski szacował koszta całego programu na 100-120 mld zł (z czego 50-60 mld zł w pierwszej dekadzie realizacji projektu).

Zobacz także: Elektrownie atomową zbudują w Polsce Japończycy

businessinsider.com.pl / pap / forsal.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply