Zełenski obiecuje wracającym Ukraińcom miliony miejsc pracy

Wołodymyr Zełenski uważa, że powroty Ukraińców do ojczyzny w związku z pandemią koronawirusa, to dobra nowina. Prezydent Ukrainy wezwał ukraiński rząd do stworzenia dla nich milionów miejsc pracy.

W telewizyjnym orędziu do Ukraińców Zełenski odniósł się w środę do fali powrotów na Ukrainę ukraińskich emigrantów zarobkowych, wywołanej przez pandemię koronawirusa. „To dobra wiadomość, choć okoliczności takiego powrotu nie są najmilsze” – mówił prezydent. „Uważam, że musimy zrobić wszystko i zatrzymać tych ludzi w domu” – przekonywał Zełenski twierdząc, że Ukraina potrzebuje ich wiedzy i umiejętności.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Głowa ukraińskiego państwa zaproponowała rządowi opracowanie programu, który pozwoli stworzyć dla wracających Ukraińców miliony miejsc pracy. Jego zdaniem służyć temu może kontynuacja programu „Wielkie Budownictwo”, w tym budowy tysięcy kilometrów dróg, co ma dać „niezbędny impuls do rozwoju gospodarczego i stworzyć nowe miejsca pracy”.

Zamiar zatrzymania w kraju Ukraińców wracających z zagranicy potwierdził w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal. „Rząd pracuje nad programem tworzenia +szybkich miejsc pracy+ w różnych branżach. Setki tysięcy osób, które wróciły na Ukrainę i mają wysokie umiejętności, doświadczenie zawodowe i kulturę korporacyjną, są dobrym zasobem dla rozgrzania gospodarki. Firmy powinny starać się ich przyciągać” – mówił Szmyhal.

Według agencji informacyjnej Ukrinform ukraiński rząd zapowiedział, że będzie kontynuować realizację projektu „Wielkie Budownictwo” i nie przestanie remontować dróg. Rada Ministrów podjęła decyzję o polepszeniu warunków przyciągania inwestycji w rozwój dróg. Państwowa Agencja Dróg Samochodowych otrzyma dodatkowe możliwości uzyskania ponad 19 miliardów hrywien w ramach gwarancji państwowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, od początku epidemii do 25 marca br. powróciło na Ukrainę w ramach ewakuacji blisko 90 tys. ukraińskich obywateli. Z kolei 31 marca szef ukraińskiej straży granicznej podał, że od 16 marca na Ukrainę wróciło około 160 tys. Ukraińców. Jego zdaniem z związku z Wielkanocą może wrócić jeszcze 200 tys. ukraińskich obywateli.

Kresy.pl / president.gov.ua / Ukrinform / fakty.com.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  lp :

  do @Tutejszym: sponsorzy pewnie już są, rząd zadłuży Ukrainę po uszy, a potem owi „sponsorzy” będą przejmowali co lepsze sektory gospodarki a gdy ich zabraknie to ziemię. Dobre drogi zaś, owym „sponsorom” przydadzą się jak najbardziej, wszak od ich ilości i stanu zależy sprawność zarządzania przejmowanym krajem.

 2. Avatar
  Tutejszym :

  Wszelkiego rodzaju gra ekonomiczna na Ukrainie jest grą w warunkach niepewności.
  W tej grze nie ma zasad, jest to gra w ciemno.
  Są za to oligarchowie, żywotny interes Rosji, bardzo ważne interesy USA.
  Jakie kolwiek finansowe inwestycja na Ukrainie są – moim zdaniem – obarczone widmem klęski.
  Sądzę że potrzeba do pięciu lat na wyklarowanie się sytuacji, ja osobiście stawiam na Rosję.
  Pańska wizja jest mało realna, wynik gry zapadnie przy innym stoliku, nie drobnych graczy.

 3. Avatar
  jaro7 :

  Rząd PiS też im to obieca,a ci wolą zostać na gotowe niż budować,budować,budować…..ta „samoistną’ ukrainę.Tyle pomyj na lachów i ruskich wylewają a milionami do nich za chlebem jadą.Tyle bestialsko wymordowali niewinnych Polaków (dzieci,kobiety,starców) by mieć kraj dla siebie,bez lachów a teraz historia jakby zataczała koło,byle powtórki z Wołynia nie było.

 4. Avatar
  Tutejszym :

  „Kiedy bandyci nie mają obcego, to mordują i okradają swojego”.
  Nam „powtórka z historii Wołynia ” autorstwa ukraińskich morderców nie grozi, ale
  niech Pan zobaczy co dzieje się na DRL i ŁRL, pod dyktando militarne i finansowe Rosji.
  Teraz Ukraińcy mogą być i są mordowani rękoma swoich oraz giną z rosyjskiej ręki.

 5. Avatar
  Tutejszym :

  „Sądzę że potrzeba do pięciu lat na wyklarowanie się sytuacji”, jestem tego pewien,
  „Поживём – увидим”, intelektualnie i mentalnie Ukraińcom jest jednak bliżej Rosji.
  W konflitcie jest najpierw starcie, w wyniku którego powstaje pewien stan równowagi,
  potem przychodzi czas negocjacji i rozwiązania konfliktu.
  Dla USA Ukraina będzie i jest raczej przedmiotem rozgrywki z Rosją, a nie podmiotem.
  Dlatego ja osobiście stawiam na Rosję w tym jednostkowym, lokalnym konflikcie.