Zablokowanie gospodarki spowodowane przez przez pandemię koronawirusa już ma poważne skutki dla poszczególnych krajów. W Norwegii bezrobocie sięgnęło najwyższego poziomu od czasów drugiej wojny światowej.

Jak podała w środę agencja informacyjna Bloomberg bezrobocie w Norwegii wzrosło w ciągu dwóch tygodni pandemii koronawirusa o 350 proc. Według najnowszych danych władz norweskich proporcja zarejestrowanych bezrobotnych sięgnęła poziomu 10,4 proc. To najwyższy poziom bezrobocia w nordyckim kraju od okresu drugiej wojny światowej kiedy to Norwegia znajdowała się pod okupacją III Rzeszy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Rozwój sytuacji na norweskim rynku pracy w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie ma historycznego precedensu” – powiedziała Sigrun Vageng, szefowa państwowej służby – Administracji Zatrudnienia i Dobrobytu. Wskaźniki publikowane już przez norweskie władze co tydzień pokazują szybkie pogarszanie się stanu norweskiej gospodarki.

Norweski bank centralny dwukrotnie obniżał już stopy procentowe by stymulować gospodarkę. Rząd podjął już decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków na podwyższenie zasiłków dla bezrobotnych, odroczenie poboru podatków i gwarancje kredytowe. Środki te kosztowały budżet Norwegii już 25 mld dol.

Czytaj także: Światowa rewolucja koronawirusa

bloomberg.com/kresy.pl

 

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz