Węgierski minister finansów Mihaly Varga zapowiedział pakiet obniżek podatków, które mają rozruszać zwalniającą gospodarkę.

Kilkunastopunktowy pakiet reformy podatkowej minister Varga ogłosił w ostatni czwartek. Plan węgierskiego rządu opisuje portal Forsal. Wśród postanowień zawartych pakiecie jest obniżenie podatku od wynagrodzeń z 19,5 do 17,5%. Obniżka ma zacząć obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. Obniżony ma zostać także podatek od małych przedsiębiorstw, ale dopiero od 1 stycznia 2020 r., z 13 do 12%. Natomiast do zera zostanie obniżony podatek od reklam.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obniżony ma zostać VAT na usługi hotelarskie z 18 do 5%. Rząd chce również przeznaczyć w latach 2020-2030 17 mld forintów (równowartość 225 mln zł) na rozwój systemów nawadniania. Obywatele będę mogli otrzymać zwrot VAT-u do sumy 5 mln ft (66 tys. zł) na budowę, powiększenie lub odnowienie lokali mieszkalnych. Państwo ma zamiar dotować także budowę hoteli robotniczych.

Podstawowe wskaźniki węgierskiej gospodarki przedstawił w poniedziałek premier Viktor Orban. Bezrobocie utrzymuje się na Węgrzech na niskim poziomie 3,6 %, co jest czwartym najlepszym wynikiem w Unii Europejskiej. Węgierski przywódca twierdzi też, że „według świeżych danych UE 1,8 mln osób wyszło na Węgrzech z ubóstwa”. Podkreślił również, że władzom udaje się utrzymywać równowagę budżetową, a jednocześni obniżać zadłużenie kraju, które obecnie wynosi 71% PKB.

Mimo, że władze Węgier wyrażają zadowolenie ze stanu krajowej gospodarki mają obawy związane z oznakami spowolnienia gospodarczego w czołowych pod względem ekonomii państwach Unii Europejskiej. Węgry są w dużej mierze uzależnione od eksporty do nich i od zagranicznych inwestycji. Czołowym partnerem Węgier w tym zakresie pozostają Niemcy.

Czytaj także: Media: Węgry będą nadal blokować rozmowy NATO-Ukraina. Powodem nowa ukraińska ustawa językowa

forsal.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz