KE sprawdzi, czy polska pomoc dla stoczni jest zgodna w unijnymi zasadami

KE zweryfikuje, czy system podatkowy dla stoczni jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa oraz czy nie przyznaje on selektywnej korzyści niektórym przedsiębiorstwom względem innych.

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek dochodzenie, które ma na celu ustalenie, czy polski system opodatkowania stoczni nie stanowi wparcia niezgodnego z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Chodzi o obowiązującą od 2016 roku ustawę stoczniową, która pozwala działającym w Polsce stoczniom na płacenie zryczałtowanego 1-procentowego podatku od sprzedaży, dzięki czemu są zwolnione od obowiązku płacenia podatku dochodowego. Co więcej, zgodnie z ustawą stocznie płacą podatek dopiero po ukończeniu budowy lub przebudowy statku.

Komisja nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o własnym systemie podatkowym. Jednak zgodnie z Traktatem o Unii Europejskiej Komisja musi zweryfikować, czy system podatkowy jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa oraz czy nie przyznaje on selektywnej korzyści niektórym przedsiębiorstwom względem innych. – cytuje pismo KE portal money.pl.

KE tłumaczy, że unijne przepisy zabraniają udzielania przez państwo tzw. pomocy operacyjnej, czyli wykorzystywania funduszy publicznych do zwalniania przedsiębiorstw z kosztów, które w normalnej sytuacji musiałyby ponieść w ramach bieżącej działalności. KE ma obawy, że zryczałtowany podatek od sprzedaży może stanowić pomoc operacyjną, która zakłóca zasady uczciwej konkurencji.

Bruksela zapewnia, że wynik dochodzenia nie jest przesądzony. Money.pl podaje także, że Komisja zatwierdziła pomoc inwestycyjną dla małych i średnich firm z sektora stoczniowego w wysokości około 77 mln złotych. Pomoc w formie dotacji, dopłat do oprocentowania i gwarancji będzie wspierać nowe inwestycje mające na celu modernizację sektora. Niektóre kategorie pomocy, takie jak pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną lub pomoc regionalna, są bowiem dozwolone przez Unię Europejską.

Wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski, komentując decyzję KE powiedział, że jego resort jest przekonany, że zaproponowane rozwiązanie jest w pełni zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

CZYTAJ TAKŻE: W Szczecinie znowu będą budowane statki

Kresy.pl / money.pl / TVN24

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply