W Szczecinie znowu będą budowane statki

Niemiecki armator chce zamówić cztery masowce w Szczecińskim Parku Przemysłowym, który zarządza majątkiem zlikwidowanej stoczni w Szczecinie.

W Szczecinie doszło w środę do podpisania listu intencyjnego między niemieckim armatorem a Szczecińskim Parkiem Przemysłowym na budowę czterech masowców – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Oznacza to, że wkrótce do miejscowej stoczni działającej w ramach Parku mogą wrócić stoczniowcy.

Dziś podpisaliśmy sztywny list intencyjny na budowę czterech statków plus czterech w opcji. List intencyjny sztywny definiuje parametry statku, koncepcyjnie definiuje timing dojścia do kontraktu, a także walor handlowy, czyli cenę tego kontraktu – powiedział przed podpisaniem listu prezes zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego Andrzej Strzeboński, który zarządza terenami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowej. Prezes, podkreślił, że tym samym szczecińska stocznia powraca na rynek armatorski. Za 60 dni planowane jest podpisanie kontraktu, a pierwszy z masowców zostanie zwodowany 12 miesięcy po podpisaniu kontraktu.

Armatorem zainteresowanym kupnem statków zbudowanych w polskiej stoczni jest niemiecka firma Monterola Shipping Company zarządzająca flotą 52 jednostek. Jak podaje PAP, w Szczecinie mają być budowane dla niej cztery coastery, czyli uniwersalne masowce do żeglugi przybrzeżnej. W dalszej kolejności Monterola Shipping Company może zamówić jeszcze cztery takie jednostki.

Są to statki operujące w rejonie Morza Bałtyckiego, Morza Północnego, Zatoki Biskajskiej, czy Morza Śródziemnego. Jest to flota, która ilościowo dziś w tym obszarze stanowi 70 proc. Wymiana tej floty staje się faktem, a my w tym przedsięwzięciu zaczynamy mieć swój udział. – mówił prezes Strzeboński.

Jak przypomina PAP, Stocznia Szczecińska Nowa została w 2009 roku zlikwidowana po tym, jak Komisja Europejska uznała, że pomoc udzielona przez rząd stoczniom w Gdyni i Szczecinie naruszała unijne zasady konkurencji. Pracownicy firmy zostali zwolnieni a jej majątek wyprzedano.

CZYTAJ TAKŻE: Szydło zapowiedziała nowe projekty wspierające stocznie i żeglugę śródlądową

Kresy.pl / PAP/Radio Zet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply