Rząd chce rozwijać program rozwoju polskiego przemysłu i transportu okrętowego.

Beata Szydło zapowiedziała, że rząd wkrótce przyjmie nowe projekty, mające wspierać polskie stocznie i żeglugę śródlądową. Premier RP jest obecna na forum Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie.

Premier Szydło podkreśliła, że aktywizacja polskiej gospodarki morskiej będzie polegać nie tylko na zapowiedzianych już niemal trzy miesiące temu działaniach obniżających podatki i wprowadzaniu stref ekonomicznych, ale na zupełnie nowych projektach.

CZYTAJ WIĘCEJ:
O rządowych planach aktywizacji przemysłu stoczniowego

Na kongresie podspisany został przez Beatę Szydło list intencyjny w sprawie budowy w polskich stoczniach dwóch promów pasażerskich. Według informacji do których dotarło Polskie Radio, porozumienie w sprawie konstrukcji promów ma zostać podpisane przez między innymi stocznie z Trójmiasta, ze Szczecina, a także bank PKO BP. Ma ono odbudować tą gałąź gospodarki. Informację potwierdza komunikat Polskiej Żeglugi Bałtyckiej: “Polska Żegluga Bałtycka jest zainteresowana inwestycjami w rozwój nowych połączeń żeglugowych na Morzu Bałtyckim, obsługiwanych przez nową rozbudowaną flotę promów. Inwestycja wymaga finansowania w postaci kapitału oraz kredytów. Partnerami finansowymi są Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz PKO Bank Polski“.

Partnerami przemysłowymi konsorcjum mającego stworzyć nowe polskie promy są Gdańska Stocznia Remontowa Im. J. Piłsudskiego, Stocznia Remontowa “Nauta”, Morska Stocznia Remontowa Gryfia oraz Szczeciński Park Przemysłowy będący kontynuatorem przemysłu stoczniowego w Szczecinie. Pierwszy prom ma być gotowy w 2019 roku.

Szefowa rządu stwierdziła również, że transport wodny, to nie tylko morze, ale również żegluga śródlądowa. Szydło powiedziała: “Musimy przywrócić sytuację, w której polskie rzeki będą dobrymi i tanimi szlakami transportowymi. To nie tylko ogromne ułatwienie dla przemysłu, to również lepszy i oszczędny transport. To rozwój nie tylko przemysłu na wybrzeżu, ale to jest szansa dla całego kraju“.

Premier odniosła się również do planów przekopania Mierzei Wiślanej: “To jest ogromnie istotna inwestycja, nie tylko ze względu na to, że powstanie kolejny ważny polski port morski w Elblągu, ale jest to inwestycja o wymiarze strategicznym“. Inwestycja ta będzie realizowana tylko środkami budżetowymi, gdyż według Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dofinansowanie ze środków unijnych nie wchodzi w grę.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Rząd wraca do projektu przekopania Mierzei Wiślanej

Rząd: kanał przez Mierzeję Wiślaną do 2022 r.

Wojciech Cejrowski o kanale na Mierzei Wiślanej: czas budowy… 6 lat. Ludzie, to nie jest Kanał Sueski

kresy.pl / wpolityce.pl / polskieradio.pl / telewizjarepublika.pl / onet.pl / money.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply