Europarlament ponownie przyjął niekorzystną dla Polski rezolucję związaną z artykułem 7 traktatu o UE.

Parlament Europejski poparł w czwartek wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania związanego z artykułem 7 traktatu o Unii Europejskiej – podało radio RMF FM. Rezolucja PE jest częścią procedury, która może zakończyć się nałożeniem na Polskę unijnych sankcji.

Jak informuje RMF FM, za rezolucją opowiedziało się 422, przeciw 147, a 48 wstrzymało się od głosu. Nie przeszła poprawka komunistów i Zielonych, którzy chcieli umieścić w rezolucji krytykę nowelizacji ustawy o IPN. W uchwale nie wspomniano także o wznowionym przez polski rząd dialogu w Komisją Europejską.

Głosowanie poprzedziła środowa debata, w której największe frakcje PE poparły rezolucję. Przeciw był klub Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do którego należą europosłowie PiS oraz niektórzy posłowie niezależni, w tym Nigel Farage. W debacie stanowisko KE przedstawił jej wiceszef, Frans Timmermans. W swoim wystąpieniu skoncentrował się na krytycznym opisie dotychczasowych działań polskiego rządu. Mówił m.in. o konieczności opublikowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego i przywrócenia jego niezależności, a także zmiany ustawy o sądownictwie powszechnym i KRS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Parlament Europejski już raz przegłosował rezolucję uruchamiającą wobec Polski procedurę opisaną w art. 7 traktatu o UE, jednak wycofał się z niej w styczniu br. po podjęciu analogicznej decyzji przez Komisję Europejską – chodziło o to, by nie dublować podobnych procedur. Obecnie KE czeka do końca marca na odpowiedź Polski na jej zalecenia. Aby doszło do uznania „wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia praworządności”, wniosek KE musi zostać poparty jeszcze przez co najmniej 22 kraje członkowskie (na 28 krajów UE). Niemniej, aby doszło do nałożenia sankcji na dany kraj, w tym także zawieszenia jego prawa głosu w UE, musi nastąpić jednogłośna zgoda unijnego szczytu. Węgry już zapowiedziały, że nie poprą takiego wniosku.

Kresy.pl / RMF FM

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz