Polska firma Demarko i amerykańska Raytheon podpisały umowę na produkcje specjalistycznych naczep do zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski – poinformowała firma Demarko w piątek.

Polski producent poinformował w piatek, że “Demarko Military Vehicels podpisało umowę z Raytheon Missiles & Defense, działem Raytheon Technologies. Zgodnie z podpisaną umową pracownicy Demarko wyprodukują specjalistyczne naczepy do obsługi sprzętu polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot. Dzięki temu kontraktowi Demarko dołączy do globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense” – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP).

“Pomimo trudności wynikłych z epidemii COVID-19 nasi pracownicy koncentrują się na wspieraniu programu Wisła, ponieważ jest on kluczowy dla Polski” – oświadczył prezes Demarko Mateusz Komarec. Zaznaczył, że “pozyskanie systemu Patriot w programie Wisła zapewni bezpieczeństwo Polsce i ma kluczowe znaczenie dla polskiego przemysłu”.

Zapowiedzi sugerują, że naczepy zostaną wyprodukowane zgodnie z wymaganiami określonymi przez Raytheon Missiles & Defense. “Jako część globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense, ma możliwość dostarczania specjalistycznych naczep swojej produkcji 16 pozostałym państwom – partnerom systemu Patriot na całym świecie” – czytamy.

“Firma Raytheon Missiles&Defense pragnie wspierać rozwój polskiego przemysłu poprzez współpracę z lokalnymi firmami” – zadeklarowała Shawn Rantas, dyrektor programu Wisła w Raytheon Missiles & Defense.

PAP informuje, że firma Demarko działa ponad 30 lat na rynku. Wykonuje projekty dla różnych branż i resortów, m.in. MON.

Raytheon jest jednym z największych koncernów zbrojeniowych na świecie. Specjalizuje się w systemach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, systemach rozpoznania, łączności i dowodzenia, pociskach. Zajmuje się także produkcją i usługami na rynku cywilnym.  Na całym świcie zatrudnia 67 tys. pracowników.

Amerykańskie zestawy Patriot zostały wybrane w ramach programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła. Wiosną 2018 podpisano mowę wartości 4,75 mld dol. (16,6 mld zł).

Kontrakt na dwie baterie (systemu Patriot) zakłada udział polskiego przemysłu. Wyrzutnie mają być na przykład wytwarzane w Hucie Stalowa Wola. Spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisały w lutym umowę o współpracy z firmą Raytheon.

Zobacz także: Izraelskie radary dla Wojska Polskiego zamiast polskich

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply