Kilka dni temu szefowa służby zagranicznej Unii Europejskiej Federica Mogherini odwołała ze stanowiska zastępcę sekretarza swojego urzędu Macieja Popowskiego.

Popowski zajmował najwyższe wśród Polaków miejsce w unijnej dyplomacji. Komentując sprawę dla portalu Wirtualna Polska bruksleska korespondentka Dominika Ćosić pisze wręcz o “traktowaniu Polski po macoszemu” w ramach unijnej dyplomacji.

Stanowisko wysokiego przedstawiciela UE ds. spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa powstało na mocy Traktatu Lizbońskiego z 2009 r. Reprezentuje ją na świecie 141 ambasad. Ćosić podkreśla, zę w tych krajach gdzie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej to właśnie ambasady UE powinny udzielać wsparcia polskim obywatelom. Publicystka podkreśla, że rząd Tuska nie podjął koncpecji by unijna dyplomacja była obsadzana proporcjonalnie do wielkości państw członkowskich. W efekcie Polska jak i inne nowe kraje UE są w Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych dyskryminowane. Praktycznie zmonopolizowały ją państwa zachodnie. “Zdobywając dla Polaków kilka stanowisk ambasadorskich, można było się pochwalić efektownym sukcesem. Ale to strategia krótkowzroczna, bo ambasadorzy są przecież wymieniani rotacyjnie, a praca w ambasadzie opiera się na średnim personelu dyplomatycznym. Tymczasem tutaj Polska ma bardzo, bardzo mało ludzi” – ocenia Ćosić.

Kilka dnia temu ze stanowiska sekretarza generalnego szefowej unijnej dyplomacji odwołany został wysunięty przez Polskę Maciej Popowski. Zastąpił go Hiszpan. Jak podkreśla Ćosić nie przedstawiono merytorycznych powodów tej zmiany. Hiszpanie już w tej chwili dominują w delagaturach Służby. Na mniej niż 2 tys. jej pracowników jest nie więcej niż kilkudziesięciu Polaków.

“Nasza część Europy ma za mało ludzi i na za niskich szczeblach. Z jednej strony jest bardzo duża konkurencja ze strony starych krajów członkowskich, które mają doświadczonych dyplomatów i ich forsują, z drugiej może za słaby lobbing ministerstw” – Ćosić cytuje jednego z brukselskich dyplomatów.

wp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply