36 proc. uchodźców z Ukrainy i 60 proc. imigrantów „przedwojennych” planuje ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Polsce. Jednocześnie, więcej Ukraińców zamierza ubiegać się o polskie obywatelstwo, niż po prostu osiedlić się w naszym kraju.

Według najnowszego raportu EWL o Mobilności Transgranicznej „Obywatele Ukrainy na polskim rynku pracy. Nowe wyzwania i perspektywy”, 50 procent przebywających w Polsce Ukraińców planuje ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały.

Jak podano, widoczne są wyraźne różnice w postawach uchodźców wojennych z Ukrainy oraz ukraińskich imigrantów, którzy przybyli do Polski jeszcze przed rosyjską inwazją w lutym 2022 roku. W przypadku pierwszej grupy, 36 proc. ankietowanych zamierza wystąpić o zezwolenie na pobyt. Z kolei wśród imigrantów „przedwojennych”, aż 60 proc. chce zostać w Polsce na dłużej lub na stałe.

Jednocześnie, według podobnych badań z grudnia 2021 roku,odsetek ukraińskich migrantów, liczących na otrzymanie zgody na pobyt czasowy w Polsce, wynosił 50 procent.

Zdaniem autorów raportu, „przedwojenni” migranci generalnie postrzegają Polskę jako kraj, gdzie można zostać na dłużej. Z kolei dla uchodźców z Ukrainy to w zasadzie miejsce tymczasowego schronienia.

Ogółem, 56 proc. z tych Ukraińców, którzy zamierzają zostać w naszych kraju, to osoby z wyższym wykształceniem, a 35 proc. deklaruje znajomość języka polskiego na poziomie dobrym lub bardzo dobrym.

Dodajmy, że w badaniu blisko połowa respondentów wskazuje ułatwienie dostępu do kursów językowych jako czynnik, który najbardziej sprzyja integracji obywateli Ukrainy w Polsce.

Co ciekawe, odsetek Ukraińców, którzy chcą ubiegać się o polskie obywatelstwo (15 proc.) jest wyższy niż tych, którzy otwarcie deklarują, że chcą osiedlić się w Polsce na stałe (10 proc.). W 2022 roku obywatele Ukrainy otrzymali rekordową liczbę polskich paszportów – około 5,2 tysiąca. Według Urzędu do Spraw Cudzoziemców, na koniec lutego 2023 roku 360 tys. obywateli Ukrainy miało zgodę na pobyt tymczasowy, głównie wydanych w związku z zatrudnieniem w Polsce. Z kolei ponad 65 tys. Ukraińców miało zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy na terenie Unii Europejskiej.

Raport został przygotowany przez EWL we współpracy z Studium Europy Wschodniej UW.

Wcześniej analitycy z EWL informowali, że dla 51 procent ukraińskich uchodźców perspektywa członkostwa Ukrainy w NATO i UE są kluczowymi czynnikami, motywującymi ich do powrotu do kraju po zakończeniu wojny. W przypadku migrantów zarobkowych to 67 proc.

Pisaliśmy, że jak wynika z opracowanego na zlecenie KPRM raportu „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce”, opracowanego przez EWL, Fundację EWL i Studium Europy Wschodniej UW, 45 proc. uchodźców z Ukrainy planuje po zakończeniu wojny zostać w Polsce kilka lat lub przynajmniej rok. 6 proc. zamierza się u nas osiedlić, a 1/3 chce jak najszybciej wrócić na Ukrainę. Podano, że w naszym kraju żyje 1,5 mln Ukraińców-uchodźców.

Przeczytaj: Ukrainka tłumaczy rodakom, jak zyskać prawo do 1500 zł polskiej emerytury za tydzień pracy w Polsce [+VIDEO]

Czytaj także: Rz: Ukraińcy mają łatwiej niż inni imigranci na polskim rynku pracy

Jak informowaliśmy, w listopadzie Polska Agencja Prasowa podała raport „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowany dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight. „Władze powinny pamiętać o prawdopodobnym przekształceniu struktury etnicznej kraju na mniej jednorodną” – napisano w raporcie.

Zwrócono w nim uwagę, że Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów wyraźnie przewyższyła ilość Polaków wyjeżdżających na dłużej zagranicę. Stało się tak już przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wbrew oficjalnemu stanowisku polityków obozu rządzącego.

Jak pisaliśmy, według informacji MSWiA, opublikowanych przez RMF FM, w Polsce mieszka około 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, mających zamiar zostać w naszym kraju na dłużej. Z kolei ponad 1,5 mln Ukraińców wystąpiło w Polsce o nadanie numeru PESEL. Dodajmy, że na przełomie marca i kwietnia ub. roku w Polsce przebywały ponad 2 mln Ukraińców, z czego część wyjechała dalej na Zachód, a niektórzy wrócili na Ukrainę. 80 proc. dorosłych podjęło pracę na podstawie uproszczonych przepisów.

ewl.com.pl / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply