Ukraińcy świętują “zjednoczenie ukraińskich ziem”, Wojsko Polskie przysyła asystę [+VIDEO/+FOTO]

We wtorek 22. stycznia br. na cmentarzu prawosławnym na Woli w Warszawie środowiska ukraińskie w Polsce zorganizowały uroczystość składania wieńców na grobach i pod pomnikiem ukraińskich żołnierzy. Miała ona związek z Dniem Jedności Ukrainy – ukraińskim świętem państwowym upamiętniającym tzw. Akt Zjednoczenia dwóch ukraińskich parapaństw – Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Na świętowanie 100-lecia wydarzenia, które w swoim czasie godziło w interesy odradzającej się Rzeczypospolitej, na wniosek strony ukraińskiej Wojsko Polskie przysłało asystę wojskową.

Jak podały ukraińskie media, w tym agencja Ukrinform oraz “Nasze Słowo”, w uroczystości wziął udział ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia, prezes Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, przedstawiciel organizacji zajmującej się opieką nad grobami żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej Jerzy Rejt oraz przedstawiciele społeczności ukraińskiej a także, jak twierdzono, polskiej. Pod pomnikiem poświęconym żołnierzom URL, którzy po układzie Piłsudski-Petlura walczyli w obronie Warszawy w 1920 roku, złożono wiązanki z ukraińskimi barwami. Jak wynikało ze słów ambasadora Deszczyci, zebrani świętowali zjednoczenie “ukraińskich ziem”.

“100 lat temu ziemie ukraińskie, w tamtym czasie Ukraińska Republika Ludowa i Zachodnio-Ukraińska Republika Ludowa zjednoczyły się w jedno państwo, które zaczęło swoje istnienie i życie na międzynarodowej arenie, które częściowo było uznane przez międzynarodowych partnerów, niestety w wyniku agresji bolszewickiej Rosji nie przetrwało.” – mówił dyplomata cytowany przez Ukrinform.

Jak można zauważyć na fotografiach wykonanych podczas tego wydarzenia, podczas uroczystości była obecna wojskowa asysta honorowa Wojska Polskiego wraz z trębaczem i werblistą. Polscy wojskowi składali m.in. wiązanki pod pomnikiem ukraińskich żołnierzy. Jak ustaliły Kresy.pl w Garnizonie Warszawa, asysta została przydzielona przez dowództwo garnizonu na wniosek attaché obrony przy Ambasadzie Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Rzeczniczka garnizonu ppłk Joanna Klejszmit nie odniosła się do naszych pytań odnośnie kontrowersyjności przydzielania asysty wojskowej dla świętowania wydarzenia, które w swoim czasie miało wymowę antypolską. “Wojskowa asysta honorowa cyklicznie bierze udział w uroczystościach upamiętniających ważne wydarzenia historyczne dla krajów, które mają swoje przedstawicielstwa w Polsce” – skomentowała ppłk Klejszmit.

Nie jest jasne, na jakiej podstawie Wojsko Polskie w ogóle przyznało stronie ukraińskiej asystę wojskową. Jak stanowi Ceremoniał Garnizonu Warszawa, przyznanie asysty wojskowej dla składania wieńców przy pomnikach i innych miejscach pamięci narodowej jest możliwe w przypadku “delegacji zagranicznych”. Ceremoniał wyraźnie stwierdza, że delegacja zagraniczna musi przebywać w Polsce na zaproszenie jednej z instytucji, w domyśle polskiej. Dokument nic nie wspomina o przyznawaniu asysty na wniosek placówek dyplomatycznych obcych państw.

Ukraińskie święto państwowe Dzień Jedności Ukrainy upamiętnia proklamowanie aktu zjednoczenia URL i ZURL 22. stycznia 1919 roku w Kijowie. W tym czasie samozwańcza Zachodnio-Ukraińska Republika Ludowa rościła sobie prawa do ziem dawnej Galicji Wschodniej (Małopolski Wschodniej) i toczyła o nie zaciekłe boje z odradzającą się Polską. Na mocy Aktu Zjednoczenia przywódca URL Symon Petlura wysłał ZURL posiłki w wielkości 6 tys. żołnierzy w celu walki z Polską. W czasie wojny siły ZURL dokonały szeregu zbrodni na polskich jeńcach wojennych oraz ludności cywilnej. Kres istnieniu ZURL położyła ofensywa wojsk polskich w drugiej połowie 1919 roku.

PRZECZYTAJ: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-1919. Preludium Wołynia

Przypomnijmy, że w sierpniu ub. roku Wojsko Polskie wysłało żołnierzy do Kijowa na defiladę z okazji innego ukraińskiego święta – Dnia Niepodległości Ukrainy. Polscy wojskowi maszerowali tam przy wtórze banderowskich pozdrowień “Sława Ukrainie-herojam sława” oraz hymnu ludobójczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, który stał się oficjalnym hymnem ukraińskich sił zbrojnych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Oto jak polskie media informowały o upokorzeniu polskiego wojska w Kijowie

Kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Na zasadzie wzajemności konsul RP we Lwowie powinien zorganizować w dniu 15 marca uroczyste składanie wieńców na Cmentarzu Obrońców Lwowa, a do tego zażądać(!) ukraińskiej asysty wojskowej! Będzie wówczas 96. rocznica uznania przez Radę Ambasadorów polskiej granicy wschodniej na rzece Zbrucz! Przydałby się taki policzek wymierzony Ukraińcom, tylko kto go zada? Dyplomata, który nie potrafi zapewnić polskich flag na obchód 3-Majowy we Lwowie?

 2. Gaetano
  Gaetano :

  Państwo, dobre… Po ostatnich wydarzeniach ta stepowa dzicz poczuła jeszcze większy wiatr w żagle. Takie ordynarne akcje nie mogą w zasadzie dziwić, taka kolej rzeczy i kolejne przekraczanie barier upodlenia. Wystarczył świstek z rezunatu w W-wce i asysta wojskowa pobiegła. Przecież to nie mogą być Polacy! Zresztą, pośrednio dowodzi tego nazwisko tej trepowskiej wywłoki.

 3. lp
  lp :

  Tego skurwysyństwa komentować nie sposób. To jest wprost hańbienie ofiary życia naszych polskich dzieci, Orląt ze Lwowa i Przemyśla, bohaterów spod Złoczowa i tysięcy innych poległych w walce z ukraińcami w tamtym czasie. Czy znajdzie się chociaż jeden poseł czy senator co zapyta tą miernotę Błaszczaka jakim prawem to się odbyło? Czy my jeszcze Polską jesteśmy?

 4. vader213
  vader213 :

  następnym krokiem będą żądania ziem polskich potem bestie ukraińskie wejdą na banknoty polskie a potem to już pójdą na całość i zażądają legalizację mordowania Polaków czego bandyci z PIS i nie tylko w podskokach zrealizują

 5. banderapadlina
  banderapadlina :

  PISbandera te śmiecie ścigają się z folksdojcz ami banderowskimi z PO kto jest większym ścierwem anty polskim te szmaty nie uszanują nawet w bestialski sposób mordowanych polskich dzieci liżąc dupy robalom banderowskim niech was śmiecie polskojęzyczne trafi szlag