Organizacja Narodów Zjednoczonych i międzynarodowe trybunały uznały, że wyspy Czagos należą do Mauritiusa. Jednak Londyn nie chce ich oddać.

Wyspy Czagos to archipelag około 60 niewielkich wysp i wysepek, które wyrosły na powierzchni rafy koralowej na otwartym Oceanie Indyjskim. Wyspy są tak odległe od Azji i Afryki, a nawet od bliższego im archipelagu Malediwów, że przez wieki nie były zamieszkane. Odkrył je w XVI w. portugalski żeglarz Vasco da Gama. Pierwszymi stałymi mieszkańcami byli jednak od XVIII wieku trędowaci zsyłani na Czagos z Mauritiusa, należącego wówczas do Francuzów.

Na początku XIX w. Mauritius wraz z wyspami Czagos zostały jednak zajęte przez Brytyjczyków. W ramach ich imperium stanowiły one jedną jednostkę administracyjną – Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego. Gdy w w 1968 r. Mauritius stał się niepodległym państwem w ramach Wspólnoty Narodów Brytyjczycy utrzymali w swoim ręku administrowania Wyspami Czagos. Wiele nie zmieniło proklamowanie się przez Mauritius republiką w 1992 r.

Relacje między nim o Londynem zaostrza fakt, że w latach 1967-1971 Brytyjczycy dokonali przymusowego przesiedlenia mieszkańców Wysp Czagos na Mauritius i Seszele po to by Amerykanie mogli utworzyć na największej z wysp – Diego Garcia swoją bazę wojskową. Przesiedlono około 2 tys. ludzi niszcząc ich nieruchomości, uprawy rolne oraz wybijając zwierzęta. Jak zrelacjonował w niedzielę portal Interia.pl, Wysoki Sąd Wielkiej Brytanii uznał te działania za bezprawne mimo to władze tego państwa nie zgadzają się na powrót wysiedlonych i przekazanie tego terytorium administracji maurytyjskiej.

Dzieje się tak mimo opinii Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, który określił w 2019 r. działania Brytyjczyków na Wyspach Czagos jako kolonializm. Opinia ta nie ma jednak charakteru wiążącego. W tym samym roku Zgromadzenie Ogólne ONZ stosunkiem głosów – 116 do sześciu – dało Londynowi pół roku na oddanie wysp.

Władze Zjednoczonego Królestwa nie uznały jednak ani orzeczeń sądów ani decyzji ZO ONZ i przedłużyły dzierżawę bazy Amerykanom do 2036 r. Tymczasem Mauritius w styczniu bieżącego roku złożył wniosek do Specjalna Izba Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) o wyznaczenie granicy morskiej między jego terytorium i Malediwami w rejonie wysp Czagos.

Czytaj także: Na Saharze rozgorzał na nowo stary konflikt zbrojny [+MAPA]

interia.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply