Francja i Wielka Brytania przedstawią rezolucję na nadzwyczajnym posiedzeniu ONZ, które odbędzie się w poniedziałek, proponując bezpieczną strefę w Kabulu, aby spróbować chronić ludzi próbujących opuścić kraj, poinformował w niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował w niedzielę, że Francja i Wielka Brytania przedstawią rezolucję na nadzwyczajnym posiedzeniu ONZ, które odbędzie się w poniedziałek, proponując bezpieczną strefę w Kabulu, aby spróbować chronić ludzi próbujących opuścić kraj.

„Nasza propozycja rezolucji ma na celu zdefiniowanie bezpiecznej strefy w Kabulu pod kontrolą ONZ, która pozwoliłaby na kontynuowanie operacji humanitarnych” – powiedział Macron francuskiej gazecie Le Journal du Dimanche w wywiadzie opublikowanym w niedzielę.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zwołuje spotkanie w sprawie Afganistanu z wysłannikami ONZ do Wielkiej Brytanii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji – stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa posiadającymi prawo weta.

Macron powiedział w sobotę, że Francja prowadzi wstępne rozmowy z talibami na temat sytuacji humanitarnej w Afganistanie i ewentualnej ewakuacji większej liczby osób z kraju.

Amerykańskie siły zbrojne, które strzegą lotniska w Kabulu, mają się wycofać we wtorek w terminie wyznaczonym przez prezydenta Joe Bidena. Francja jest jednym z krajów, które również zakończyły ewakuacje z lotniska w Kabulu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy w piątek 27 sierpnia do Polski wrócili żołnierze, którzy w ostatnich tygodniach brali udział w misji ewakuacji obywateli Afganistanu. Na lotnisku w Warszawie spotkał się z nimi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

„Ewakuowaliście obywateli naszego kraju, ewakuowaliście Afgańczyków – naszych przyjaciół, z którymi współpracowaliśmy kiedy Polska uczestniczyła w misji w Afganistanie. Ewakuowaliście także współpracowników naszych sojuszników, stąd też podziękowania ze strony Sekretarza Generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, ze strony ministra obrony Republiki Litewskiej” – mówił szef MON podsumowując misję Polaków w Afganistanie.

Polskie wojsko już wcześniej zadbało o bezpieczeństwo swoich współpracowników w Afganistanie. Praktycznie do końca czerwca, wraz z zakończeniem naszej misji w Afganistanie, ewakuowaliśmy wszystkich współpracowników afgańskich, którzy wtedy byli zainteresowani wyjazdem. Po zaostrzeniu się sytuacji w Afganistanie zgłosiły się kolejne osoby, które obawiały się o swoje bezpieczeństwo.

Szef MON podkreślał, że to właśnie profesjonalizm polskich żołnierzy jest gwarancją naszego oraz sojuszniczego bezpieczeństwa. „Jesteście świetnie wyszkoleni, prezentujecie odpowiednią postawę, wysokie morale, służycie Polsce. Bo ta służba to jest służba Polsce. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Można powiedzieć daleko poza granicami naszego kraju, ale tak jest. To jest służba dla Polski” – mówił minister Błaszczak.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz