Od czerwca 2015 do listopada 2018 roku w 28 sprawach prowadzonych przez polskich prokuratorów 41 członków obcych sił zbrojnych było lub jest podejrzewanych o popełnienie przestępstw. W największym stopniu dotyczy to żołnierzy USA.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, w przedziale lat 2015-2018 41 członków sił zbrojnych państw obcych było lub nadal jest podejrzewanych o popełnienie przestępstw w 28 sprawach. Część z tych spraw przekazano już do osądzenia obcym wymiarom sprawiedliwości – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Najwięcej spraw, a ściślej 22, dotyczą Amerykanów. Prowadzono je łącznie w sprawie 35 żołnierzy USA – to najliczniejsza grupa w tym gronie.

Ponadto, o popełnienie w Polsce przestępstw są lub byli podejrzani w pojedynczych, odrębnych sprawach członkowie sił zbrojnych: Niemiec, Litwy, Chorwacji, Kanady, Rumunii i Wielkiej Brytanii. W każdym przypadku chodzi o jedną osobę.

 

Jak poinformowano, żadna ze spraw nie była prowadzona przed polskim sądem. Do przekazania ścigania doszło w 12 przypadkach, po jednym w przypadku władz Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Litwy. Władzom USA przekazano 8 spraw dotyczących 12 osób.

Spośród pozostałych, nieprzekazanych 16 spraw 15 wciąż pozostaje w biegu. Jedna sprawa została umorzona. Nie sprecyzowano, jakiej żołnierza jakiego kraju to dotyczy.

Jak informuje PAP, informacja ta dotyczy okresu od 1 czerwca 2015 roku do 30 listopada 2018 roku. Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski poinformował, że za okres wcześniejszy nie ma rejestrów obejmujących odrębne statystyki zdarzeń dla spraw dotyczących żołnierzy obcych sił zbrojnych.

Dane dotyczące liczby spraw i czynów zabronionych, wyczerpujących znamiona przestępstw określonych w kodeksie karnym Prokurator Krajowy podał w odpowiedzi na interpelację posłanki klubu PiS Anny Marii Siarkowskiej (Partia Republikańska). Bardziej szczegółowe dane uzyskała PAP.

Z odpowiedzi na interpelację wynika, że żołnierze obcych sił zbrojnych w Polsce podejrzewani byli najczęściej (6 spraw) o spowodowanie wypadku w ruchu, w tym poważnego wypadku, którego następstwem jest śmierć osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Ponadto, cztery sprawy dotyczyły prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, a kolejne cztery zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy.

Przeczytaj: Wypadek ciężarówki US Army na autostradzie pod Bolesławcem [+VIDEO]

Zobacz: Żołnierze USA „zakopali się” ciężarówką w polu. Jeden holownik ugrzązł, drugi się przewrócił [+VIDEO]

Czytaj również: Amerykańscy żołnierze ranni w wypadku ciężarówki w Wielkopolsce

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W trzech sprawach chodziło o udział w bójce lub pobiciu, taka sama liczba dotyczy kradzieży. Dwie sprawy dotyczyły samowolnego dysponowania bronią. W pojedynczych sprawach zastosowanie miały artykuły dotyczące m.in. gróźb karalnych, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, nieostrożnego obchodzenia się ze środkami walki, przestępstwa przeciwko czci i nietykalności cielesnej oraz nieumyślnego ujawnienia informacji niejawnej.

Przeczytaj: Skwierzyna: amerykańscy żołnierze podejrzani o pobicie Polaków pozostają na służbie

Zobacz także: Czterech chorwackich żołnierzy relegowano z Polski za pijaństwo

Kwestię zatrzymania członka sił zbrojnych regulują odpowiednie ustawy. W przypadku wojsk amerykańskich zastosowanie mają także przepisy umowy z 2009 roku o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i memorandum o porozumieniu miedzy Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Dowództwem Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych w Europie.

PAP/ polsatnews.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply