Amerykańska armia współpracuje z polskimi śledczymi badającego sprawę pobicia polskiego dentysty i jego dwóch synów przez amerykańskich żołnierzy w Skwierzynie w Lubuskiem. – podał we wtorek portal Onet powołując się na stronę Stars and Stripes. Pomimo śledztwa żołnierze pozostają na służbie.

Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło w piątek 5. października w nocy na jednym ze skwierzyńskich osiedli. Według portalu O2 mieszkający na parterze lekarz usłyszał odgłosy walenia w drzwi klatki schodowej. Gdy zszedł na dół wraz z dwoma synami, by interweniować, okazało się, że przed klatką trwa awantura pomiędzy czarnoskórymi amerykańskimi żołnierzami. Mieli oni pobić lekarza, który jest znanym w okolicy stomatologiem oraz jego synów, po czym oddalić się do koszar. Jeden z Polaków miał nawet stracić przytomność.

Jak powiedziała Super Expressowi zastępczyni prokuratora rejonowego Renata Szynszewska, o pobicie jest podejrzanych co najmniej trzech Amerykanów.

“Poważnie podchodzimy do wszelkich zarzutów dotyczących niewłaściwego zachowania żołnierzy i w pełni współpracujemy z polskimi władzami, aby pomóc w ustaleniu faktów dotyczących tego incydentu i zapewnić podjęcie odpowiednich działań” – oświadczył portalowi Stars and Strips starszy sierżant Nathan Hoskins, rzecznik poznańskiego Mission Command Element.

Hoskins nie chciał potwierdzić liczby żołnierzy zaangażowanych w zdarzenie w Skwierzynie, ani co było powodem sprzeczki z Polakami. Jak oświadczył, żołnierze pozostają na służbie w trakcie śledztwa.

„Jesteśmy zaproszonymi gośćmi w Polsce i polskie władze mają jurysdykcję nad wszystkimi takimi przypadkami dziejącymi się w ich kraju.” – powiedział Hoskins, który nie chciał także spekulować, czy polskie władze zdecydują się na przekazanie sprawy w ręce władz amerykańskich.

CZYTAJ TAKŻE: Pijani amerykańscy żołnierze pobili Polaka w Żaganiu? Prokuratura zaprzecza, dziennikarze podejrzewają cyber-włamanie

Kresy.pl / o2.pl / Gazeta Lubuska / onet.pl / stripes.com

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Ależ bez obaw,polskie władze ochoczo przekażą sprawę w ręce władz yankeskich.Nie takie numery polskie władze wywijały,wystarczy wspomnieć,że wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej nacji morderców z “Katynia”przekazały.Nowelizację ustawy o IPN-ie pod dyktando Żydów pisały,wbrew przedwyborczym obietnicom Polskę Ukraińcami też zalały.