Spotkanie Morawiecki-Macron w Brukseli. Politycy rozmawiali „w cztery oczy”

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Polscy dyplomaci oceniają spotkanie jako bardzo dobre, choć poruszano również trudne kwestie.

W piątek rano, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki spotkał się prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Według radia RMF FM, w trakcie spotkania pojawił się temat praworządności w Polsce. Już wcześniej spekulowano, że Macron poruszy tę kwestię przy okazji spotkania z polskim premierem. Obaj politycy rozmawiali także „w cztery oczy”.

Według jednego z dyplomatów, na którego powołuje się korespondentka RMF FM, prezydent Francji zapytał Morawieckiego o kontakty z szefem Komisji Europejskiej w – jak to określił – „sprawach trudnych”. Co było aluzją do prowadzonej przez KE wobec Polski procedury praworządności. Premier Morawiecki odpowiedział, że jest w kontakcie z Jeanem-Claude’em Junckerem w „wielu sprawach”.

Przeczytaj: RMF FM: Morawiecki chce z UE kompromisu – klimat za praworządność

Rozmowy Macrona z Morawieckim dotyczyły interesów. Poruszono m.in. temat pracownikach delegowanych, zmian klimatycznych i energetyki. Jednocześnie, nie pomięto kwestii drażliwych. Polscy dyplomaci są zdania, że spotkanie było bardzo dobre. Zaznaczają, że obaj politycy nie „utknęli” na trudnych tematach. Jako takie wskazywano z jednej strony procedurę kontroli praworządności względem Polski, a z drugiej – kwestię pracowników delegowanych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Z kolei według źródeł francuskich, spotkanie odbyło się w „luźnej atmosferze” i stanowi „dobrą podstawę do relacji roboczych”. W jego trakcie uzgodniono, że kwestie związane z realizacją celów klimatycznych, które zostały przyjęte na szczycie w Paryżu, są priorytetowe. Morawiecki miał również wyrazić chęć współpracy w tematach związanych ze sprawami klimatu.

Źródła z otoczenia Macrona podają też, że francuski prezydent miał poprosić o „informacje w sprawie praworządności”, na co Morawiecki odpowiedział, że „chce prowadzić dialog z Komisją Europejską”. Macron miał wówczas podkreślił, że w tej sprawie „bardzo ważny jest dialog z komisarzem Fransem Timmermansem”.

Odnośnie kwestii pracowników delegowanych strona francuska stoi na stanowisku, że potrzebna jest współpraca, by polepszyć kontrole i „zapobiec nadużyciom”.

Czytaj również: Premier Morawiecki: strefa euro znajduje się w trudnej sytuacji

Podczas spotkania potwierdzono również wizytę prezydenta Francji w Polsce. Ma do niej dojść w przyszłym roku.

Macron i Morawiecki znają się osobiście. Wcześniej współpracowali ze sobą w okresie,  kiedy francuski polityk był ministrem gospodarki, a obecny premier Polski – ministrem rozwoju.

Wczoraj, podczas pierwszego dnia szczytu w Brukseli premier Mateusz Morawiecki wziął udział w inauguracji strategicznej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO). Rozmawiał również z przywódcami państw unijnych m.in. na temat migracji, przedłużenia sankcji wobec Rosji oraz przeniesienia przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

Na marginesie szczytu Morawiecki rozmawiał również z premier Wielką Brytanii Theresą May. Poruszono m.in. temat stanu negocjacji ws. Brexitu oraz potwierdzenie strategicznych relacji i partnerstwa.

Czytaj również: Spotkanie krajów V4 i Włoch – 35 mln euro na wsparcie Włochów ws. kryzysu migracyjnego

RIRM  / PAP / rmf24.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz